Ako odstrániť pleseň zo steny?

Plesne sú nepríjemnou záležitosťou, ktorá už skomplikovala život nejednému majiteľovi domu. Základným pravidlom, ktoré vám pomôže vyhnúť sa plesnivým stenám, je vetranie a s ním spojená OPTIMÁLNA VLHKOSŤ v byte. Vnútorná vlhkosť by sa mala pohybovať v rozmedzí 40-60 %, čo možno zistiť pomocou vlhkomeru. K zvýšenej vlhkosti prispievajú:
  • Nedostatočné vetranie,
  • kúpeľňa bez okna,
  • nesprávne zvolený výkon ventilátora v kúpeľni,
  • časté varenie bez použitia odsávača pár,
  • sušenie bielizne v interiéri bez vetrania,
  • nábytok umiestnený v blízkosti steny (vlhkosť sa neodparuje a hromadí sa na stene),
Pestovanie veľkého množstva kvetov, ktoré vyžadujú rosenie - pri rosení kvetov dávajte pozor, aby ste nestriekali vodu na steny alebo drevené obloženie. Plesne a škvrny idú ruka v ruke - škvrny samy o sebe nie sú škodlivé, pokiaľ im nepredchádzalo napríklad vytopenie alebo zaplavenie zvonku. Ak je to váš prípad, mali by ste si dávať pozor a nebrať to na ľahkú váhu. Estetické hľadisko je jedna vec, ale zdravotné dôsledky môžu byť vážnejšie. Tip: Ak máte obavy zo zvýšenej vlhkosti, zaobstarajte si kvalitný odvlhčovač vzduchu (treba na https://www.odvlhcovace.info/). V kombinácii s mobilným ohrievačom (seženete na https://www.profesionalni-topidla.cz/) môžete vysušiť zaplavenú pivnicu!

Ako zistiť príčinu vzniku plesní?

Niekedy je ťažké určiť, či je pleseň spôsobená zlým stavebným zásahom alebo je spôsobená prevádzkou domu. Zistíte to tak, že sa dostanete pod náter až po omietku. Ak je stena vlhká, problémom je napríklad nedostatočná izolácia alebo iná konštrukčná chyba. Ak je podklad suchý, prispievate k vzniku plesní.

Ako sa zbaviť plesní na stene?

Pred začatím prác odporúčame zakryť podlahu a okolitý nábytok krycou fóliou. Prvým krokom je mechanické "zničenie" plesne - postriekajte miesto, kde sa pleseň nachádza, vodou alebo sprejom proti plesniam. Tým sa zabráni vdychovaniu škodlivých spór plesní a ich šíreniu po celom dome. Nasiaknutú omietku ešte za mokra zoškrabte špachtľou. Odstránenie plesní sa musí vykonať do maximálnej možnej hĺbky. Odpadovú omietku zachytávajte do hladidla (ak je pleseň v rohoch) alebo ju zbierajte do plachty na podlahe. Fóliu potom zlikvidujte, aby ste nerozniesli pleseň po byte. Opätovne naneste prípravok proti plesniam na vyčistenú stenu, aby účinné látky prenikli k zárodkom plesní. Najlepšie je nanášať výrobok pomocou štetca a zatlačiť ho štetinami do steny. Prípravok nechajte pôsobiť 6-12 hodín. 6 hodín je minimálny čas potrebný na dosiahnutie biocídneho účinku. Ak ste sa špachtľou dostali hlboko do omietky, budete musieť povrch vyrovnať omietkou alebo tmelom. Ak stena nie je príliš poškodená výkopom, môžete tento krok vynechať. Po zaschnutí je potrebné stenu natrieť základným náterom - ten sa zapracuje hlboko do podkladu. Základný náter je príprava steny na maľovanie, spevňuje podklad, zvyšuje jeho priľnavosť a zjednocuje savosť povrchu. Penetrácia zabraňuje vzniku škvŕn na novej farbe. Potom stenu natrite povrchovou farbou proti plesniam, aby ste zabránili ďalšiemu vzniku plesní. Naneste farbu na stenu 2-krát.

Publikované: 16. 08. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová