Porovnanie vykurovacích materiálov: Drevo verzus brikety

S príchodom zimného obdobia riešime otázku vykurovacieho materiálu. Tak, aby bolo vykurovanie domácnosti čo najefektívnejšie, a samozrejme, čo najmenej nákladné. Okrem tradičného vytápania drevom môžete siahnuť aj po briketách, ktoré sa dostávajú do popredia. Ktorý z materiálov je teda lepší?

Starosti s nákupom

Ak ste sa rozhodli pre klasické drevo, siahnite po tvrdých drevinách, ako sú dub, jaseň alebo buk, ktoré vo všeobecnosti horia lepšie, dlhšie a menej dechtujú. Je nutné dávať pozor aj na vlhkosť dreva. Aj preto by ste mali požiadať predajcu, aby drevo rozštiepil a následne odmerať jeho vlhkosť pomocou vlhkomeru v samom strede. Často sa totiž stáva, že drevo vyzerá suché, no skutočnosť je opačná. V prípade, že kúpite mokré drevo, počítajte s tým, že proces sušenia trvá približne dva roky. Pri drevených briketách si starosti s nákupom robiť nemusíte. Stačí vám nájsť overeného výrobcu, ktorý predáva kvalitné kúsky. Briketyvďaka výrobnému procesu obsahujú len nízke percento vlhkosti, aj preto ich nemusíte sušiť, stačí ich len správne uskladniť.

Cena materiálu

Pravdou ostáva, že drevo vás vyjde o niečo lacnejšie ako brikety. Avšak, nemusí byť hneď pripravené na spaľovanie. Okrem sušenia ho potrebujete tiež pripraviť, naštiepiť a uložiť v suchých priestoroch. Kdežto brikety sú omnoho pohodlnejším materiálom, pretože si žiadnu predprípravu nevyžadujú a môžete ich hneď použiť na vykurovanie domácnosti.

Efektivita

Ďalší faktor, ktorý nás bude zaujímať, je to, za akú dlhú dobu dokáže vykurovací materiál vyhriať miestnosti. Výsledný efekt ovplyvňuje vlhkosť materiálu a tiež to, ako horí. Brikety sú známe tým, že horia dlhodobo a rovnomerne. V prípade, že potrebujete domácnosť vyhriať rýchlo, môžete siahnuť po turbobriketách s dierou v strede.

Dopad na životné prostredie

Emisie, ktoré ovplyvňujú životné prostredie, vylučuje drevo aj brikety. V prípade dreva sú emisie o čosi vyššie. Navyše, drevené brikety sú vyrábané z drevných pilín, a teda odpadových látok, ktoré vyprodukuje drevospracujúci priemysel a ináč by vyšli navnivoč. Efekt ochrany životného prostredia je tak dvojnásobný. Tak čo na to hovoríte? Vyskúšate ekologický variant - brikety?

Publikované: 10. 10. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová