Ako spoznať kvalitný zlatý šperk

Zlaté šperky sú stále veľmi obľúbené, pretože hodnota zlata je dlhodobá. Navyše zlaté prívesky, náušnice alebo retiazky sú skvelý darček pri výnimočných príležitostiach. Spoznať kvalitné zlaté náramky alebo prstene však môže byť náročné, najmä ak nakupujete online.

Zlato alebo pozlátko

Pozlátené šperky majú základ vyrobený z iného, nie drahého kovu. Na povrch sa potom aplikuje tenká vrstva zlata, ktorá sa ale časom zošúcha. Niekedy to trvá pol roka, inokedy dva roky, ale takáto vrstva nie je príliš trvácna. Otázna je kvalita kovu v základe aj rýdzosť pozlátka. Pri pozlátených šperkoch totiž neplatia regulácie. Zlaté šperky sú spravidla zliatinou zlata a ďalších kovov. Najčastejšie ide o meď, cín a striebro. Čím je zlato čistejšie, tým je drahšie. Najrýdzejšie zlato je označované ako 24 karátové. Podiel zlata je v tomto prípade 99,9 % a je v podstate rýdze. Bežnejšie sú šperky so 14 karátovým zlatom, v ktorom je podiel zlata 58,3 %. Ak chcete zlaté náramky, ktoré budú mať trvalú hodnotu, určite zvoľte čo najrýdzejšie zlato.

Puncová značka

Každý šperk z drahého kovu, či už sú to vzácne zlaté prívesky, prstene či náušnice, musia byť opuncované. Na každom šperku je číslo, ktoré vyjadruje jeho rýdzosť. Napríklad 24 karátové zlato má rýdzosť 1000, 14 karátové 587. Punc môže chýbať na starších šperkoch, ktoré ste dostali alebo zdedili. Zlatník ale dokáže určiť rýdzosť zlata.

Ako sa vyhnúť falošnému zlatu

Ak chcete mať istotu, že kupujete pravé zlato uvedenej rýdzosti, spoľahnite sa na overených a renomovaných predajcov. Obchodníka si môžete overiť aj v registri podnikateľov na stránke puncového úradu. Overenie je ešte dôležitejšie pri nákupoch online, kedy nemáte možnosť si šperk fyzicky pozrieť. Keď už máte šperk doma a zistíte, že ide o falzifikát, je vhodné o tom informovať puncový úrad.

Publikované: 01. 02. 2021

Kategória: Móda a krása

Autor: Katka Kavová