Kedy je čas na umelé zuby?

Zubné náhrady sa často spájajú so staršími ľuďmi, keďže vo vyššom veku už náš vlastný chrup tak dobre neslúži. Umelé zuby ale niekedy potrebujú aj mladší, pričom dôvodom môže byť napríklad úraz, ochorenie alebo zanedbaná dentálna starostlivosť.

Prišli ste o zub?

Stratiť jeden alebo viac zubov môže v podstate každý. Niekedy ide o následok úrazu, inokedy je na vine neliečený zubný kaz. Okrem toho že zlomený, prasknutý alebo inak poškodený zub nevyzerá dobre, neplní dobre ani svoju funkciu. Je preto dobré, čo najskôr navštíviť zubára. Zubné korunky sa používajú v prípadoch, keď je koreň zubu v poriadku a nahrádza iba viditeľnú poškodenú časť zubu. Medzi fixné zubné náhrady sa zaraďuje zubný mostík, ktorý môže nahradiť jeden alebo viac kompletne chýbajúcich zubov. Ak vám musia odstrániť koreň zuba, nahradí ho implantát, na ktorý sa potom nasadí korunka.

Pozor na zubný kaz

Hlboký zubný kaz ktorý sa nerieši môže spôsobiť zápal. Ten je samozrejme bolestivý, ale predstavuje aj zdravotné riziko. Ak sa tento problém zanedbá, zub sa už nemusí podariť zachrániť. Pokiaľ ale vyhľadáte zubára včas, všetko ešte môže zachrániť endodoncia. Ide o ošetrenie zubných kanálikov a drene, ktoré zabráni šíreniu baktérií, ktoré by sa inak mohli dostať až do krvného obehu. Zub sa tak ešte dá zachrániť a nie je potrebné riešiť to napríklad implantátom.

Kompletná zubná náhrada

Ak prídete o všetky zuby, resp. sú poškodené natoľko, že ich treba odstrániť, riešením sú už iba kompletné zubné náhrady. Nové umelé zuby neriešia len estetický problém, ale aj ten dôležitejší a to je prijímanie potravy. S bolesťou zubou alebo s chýbajúci zubami je aj taká nevyhnutná potreba ako je jedenie náročná. Kým dostanete fixnú náhradu zubov v podobe implantátov, môže to trvať aj niekoľko mesiacov. Výroba dočasnej náhrady je ale rýchla, a využívať ju môžete prakticky hneď.

Publikované: 01. 02. 2021

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová