Móda a krása

Spodná bielizeň neplní len estetickú funkciu, nosíme ju aj kvôli zdraviu

Otázku spodnej bielizne riešia muži i ženy. Je dôležité nosiť spodnú bielizeň, ktoré vám perfektne sadne, a to nielen kvôli komfortu, ale tiež kvôli vášmu zdraviu. Prečítate si niekoľko faktov a vyvarujte sa nevhodnému noseniu.

Ak budete chrániť svoje intímne partie, bielizeň nosiť nemusíte

V skutočnosti neexistuje žiadny lekársky dôvod, ktorý by tvrdil, že potrebujete spodnú bielizeň. Bez spodnej bielizne ale nemáte ochranu medzi vonkajšou vrstvou pokožky a tvrdou tkaninou či švom vašich nohavíc. To môže spôsobiť bolestivé podráždenie kože. Predtým, než niekam bez spodnejbielizne vyrazíte, naneste si v záujme ochrany vašej pokožky na slabiny jemnú vrstvu detského púdru alebo vazelíny.

Správne nosenie bielizne

Začneme so zrejmým. Nenoste spodnú bielizeň niekoľko po sebe idúcich dní, bez toho aby ste ju vyprali. A keď sa potíte, meňte bielizeň častejšie. Špinavé oblečenie je totiž ideálnym miestom pre množenie baktérií, ktoré vám môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Pozor na zdravie

Príliš tesná panská spodná bielizeň je nevhodná. Čím tesnejšia je vaša spodná bielizeň, tým menej môže vaša koža dýchať. To tiež vedie k množeniu baktérií a následným zdravotným problémom. Pohodlným kúskom sú pánske boxerky, ktoré môžete nosiť pod akékoľvek nohavice.

Nenoste pravidelne tangá. Sú totiž dráždivé, čo môže tiež vyústiť v nepríjemnosti a zdravotné komplikácie.

Ak môžete, voľte bavlnenú spodnú bielizeň. Bavlna sa totiž vyznačuje mnohými skvelými vlastnosťami. Je vzdušná, dobre saje a je príjemná na dotyk. Druhou alternatívou je bambus, ktorý sa v posledných rokoch dostal na popredné priečky prírodných materiálov vďaka svojim praktickým vlastnostiam.

Ešte jedna rada pre aktívne športové typy – po každom športovom výkone a fyzickej aktivite si nezabudnite spodnú bielizeň vymeniť. A to hneď.

Ako si vyberať podprsenky?

Zistite správne veľkosť svojej podprsenky. Nevhodne zvolený typ či veľkosť podprsenky vás bude obťažovať a nebudete sa cítiť komfortne. Myslite tiež na obmedzenú životnosť podprsenky. Predsa len, ide o položku v šatníku, ktorá má dôležitú funkciu, a preto nie je vhodné ju nosiť “kým sa nerozpadne”. Čím staršie podprsenky sú, tým horšie odvádzajú svoju prácu. Životnosť podprsenky je šesť mesiacov.