Liečivé účinky Ashwagandhy a časté otázky ohľadom retinolu

Ájurvédska medicína je najstaršou medicínou na svete, vznikla približne pred 5 000 rokmi v Indii a Aswagandha jej súčasťou skoro od jej začiatku. A tak si o “matke medicíne”, ako sa ájurvéde hovorí, povieme niekoľko informácii. Ájurvéda je prastarý liečebný systém založený na iných princípoch než aký poznáme u nás v Európe a tiež po celom svete.

Cieľom ájurvédy je zistiť pôvod ochorení, vyliečiť ho a predchádzať tomu, aby sa choroba vracala pomocou rastlín, aromateraphie a ďalších techník. V starých indických knihách tzv. Vedách sa dokonca môžeme dočítať, ako bola v Indii rozdelená medicína a prišli by sme k záveru, že tento princíp je používaný aj u nás. A, že ide o alternatívu k západnej medicíne dokazuje aj fakt, že je áujrvéda Svetovou zdravotníckou organizáciou rešpektovaná ako holistický spôsob liečby a je zaradená medzi platné liečebné systémy.

Liečivé účinky Ashwagandhy z Mezopotámie až do Európy

Už v Mezopotámii poznali liečivé účinky Ashwagandhy a s chuťou si ju doprajú. Najčastejšie bola používaná ako afrodiziakum, kde jej koreň namleli a pridávali ho do rôznych nápojov. Často sa tiež nápoj z korienkov Ašvagandy popíjal pri rôznych rituáloch, obradoch, alebo svadbách. V Indii je považovaná za takmer zázračnú rastlinu a dnešní Indovia ju užívajú ako ukľudňujúci prostriedok a antidepresivum.

Európa sa s legendárnou ájurvédskou rastlinkou zoznámila približne v 17. storočí a to vďaka cestovateľom poznávajúcich ázijský kontinent. Tí ju priniesli ako mocné afrodiziakum, ale až o niekoľko rokov neskôr sa zistilo, že v sebe ukrýva oveľa viac.

Ashwagandha je spojenie dvojice sanskrtských slov a to “ashwa” , ktorá znamená “kôň” a gandha zasa “silu Ashwagandha teda znamená “silu koňa”, vzťahuje sa na silné účinky, ktorými bylina disponuje. V odborných knihách ju nájdeme pod W - Whitania somnifera. Tiež jej hovoria Indický ženšen, na základe podobných účinkov s čínskym Ženšeňom pravým.

Napriek tomu, že je Ashwagandha tropickou rastlinou, dobre sa jej darí aj u nás, ale treba jej pripraviť čo najlepšie podmienky. Ideálnym obdobím pre sadenie je máj, kedy semienka jemne zatlačíme do zeminy, prekryjeme fóliou a kvetináč postavíme na slnečné miesto. Cez leto môžeme tiež Ashwagandhu dať na priame slnko a nechať ju vonku až do konca septembra. Na jeseň a zimné mesiace si ju necháte doma, nie je mrazuvzdorná. K rastu potrebuje obyčajnú zeminu a pravidelnú zálievku. Zvlášť behom prvých mesiacov by sme mali dohliadať na to, aby bola pôda neustále vlhká.

Liečivé účinky Ashwagandhy

Ashwagandha je prospešná nášmu organizmu doslova od hlavy až k päte. Poďme si spoločne predstaviť, čo všetko nám môže Ashwagandha ponúknuť.

Podporuje imunitu, zlepšuje spánok aj pamäť

Podporuje obranyschopnosť nášho organizmu, urýchľuje rekonvalescencii po chorobe a má antioxidačné účinky. Zvyšuje vitalitu, prečisťuje telo a zbavuje ho toxínov a voľných radikálov, čím chráni bunky organizmu pred ich negatívnym pôsobením. Aswagandha zlepšuje fyzickú a psychickú kondíciu, u starších ľuďoch prispieva k spomaleniu známok staroby. Aj to je dôvod, prečo sa jej hovorí “bylina mladosti”.

Otázky ohľadom retinolu

Ako zvýšiť účinky retinolu?

Retinol je skvelý partner s vitamínom C. Ak chcete jeho účinky ešte zvýšiť a dopriať svojej pokožke to najlepšie, zaraďte do svojej rutiny denný krém, alebo sérum s vitamínom C a retinol používajte večer.

Hodí sa retinol aj na citlivú pokožku?

Určite áno, pri citlivej pokožke však začnite opatrne s jemnejšími prípravkami a nižšou koncentráciou. Najprv 1 x týždenne, pri dobrej tolerancii intervaly zvyšujte.

Pomáha retinol na mastnú pokožku?

Okrem toho, že retinol zvládne vyhladiť jemné linky a vrásky, zjednotiť pokožku, podporiť produkciu kolagénu aj elastínu a spevňovať, vie tiež minimalizovať póry. Mastná pokožka, pokiaľ teda nie je vyložene citlivá, býva silnejšia ako suchá, a preto bude retinol dobre znášať a znesie aj jeho silnejšiu koncentráciu.

Retinol má v kozmetike dlhodobé a nezastupiteľné miesto. S jeho používaním začnite, opatrne a postupne. Pokiaľ by sa predsa len dostavila alergická reakcia, ako je začervenanie, alebo svrbenie, počkajte pár dní, aby sa pokožka ukľudnila a potom to vyskúšajte znova. Pokiaľ si nie ste istá, môžete sa o jeho vhodnosti pre vašu pokožku poradiť s dermatológom. Akonáhle si však raz retinol zamilujete, nebudete sa chcieť tohoto neprekonateľného pomocníka v kráse už nikdy vzdať

Publikované: 22. 05. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jana Kočandová