Bojíte sa zimy? Vyskúšajte užitočné spôsoby izolácie okien a dverí

Ak vaša predstava dokonalého zimného dňa spočíva v popíjaní kakaa pred vaším obľúbeným oknom a sledovaní snehu, ako pomaly klesá k zemi, môže ju pokaziť len jedna vec – prievan na oknách. Ak cez vaše okná a dvere neustále presakuje ľadový vánok, je čas konať.

Na zlepšenie pohodlia a izolácie interiéru v oblasti okien a dverí môžete použiť niektorý z nasledujúcich tipov.

Staršie okná sa oplatí zrenovovať

Ak vaše okno prepúšťa studený vzduch do vášho domu, môžete ho vymeniť za kvalitnejšie plastové okno. Avšak, dobrým krokom je aj kontrola tesnenia medzi sklom a okennými rámami na vonkajšej strane okna. Ak sa tmel vlní, odťahuje sa od okna alebo chýba, mali by ste vykonať nápravu.

Odstráňte akýkoľvek poškodený tmel a potom utrite všetok prach alebo špinu z oblasti, kde budete tmel aplikovať. Naneste nový tmel špeciálne vyrobený pre vonkajšie povrchy medzi rám a obklad domu.

Pomôcť môže dodatočné tesnenie

Použitie tesnenia funguje ako tmel, ktorý blokuje medzery medzi sklenenou tabuľou a rámom, kde by do interiéru mohol prenikať chladný vzduch. Izolovanie gumovým tesnením proti poveternostným vplyvom je však často menej trvalé riešenie ako tmel a nesplynie tak ľahko s vaším oknom, no má tú výhodu, že je cenovo dostupné a ľahko sa inštaluje, takže je to životaschopná možnosť na izoláciu okna alebo pevných interiérových dverí.

Využite moderné spôsoby dizajnu a tienenia okien

Pri cieli na zateplenie okna môžete vo svoj prospech využiť aj dizajn interiéru. Môžete napríklad pridať úpravy okien, ako sú tepelné závesy, ktoré sú hrubé, útulné a pomáhajú zabrániť vniknutiu studeného vzduchu do vášho domova. Môžete sa tiež rozhodnúť pre energeticky účinné úpravy okien, ako sú vonkajšie rolety, vďaka ktorým bude váš domov pohodlný po celý rok.

Publikované: 29. 10. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová