Farby v byte: ako na nich vyzrieť?

Nie je to len o hľadaní toho pravého nábytku vrátane kľučiek pri dverách. Je to tiež o vhodnej voľbe farieb. Práve farby sú totiž alfou aj omegou moderne zariadeného interiéru, preto na to pamätajte vždy, keď budete túžiť po zmene a rozhodnete sa renovovať váš dom či byt. Všeobecne platí, že by sme sa nemali uchyľovať smerom viac ako troch farieb. Zatiaľ čo jedna by mala byť dominantná, zvyšné dve skôr doplňujúcim kontrastom. Aké konkrétne tóny voliť? To si poďme povedať.

Čo farba, to iná vlastnosť

Len málokto si uvedomuje, ako nás farby dokážu ovplyvniť. A tiež si len málokto uvedomuje, aké konkrétne vlastnosti takejto farby majú. Zatiaľ čo niektorá v nás dokáže prebudiť agresiu, iná nás upokojuje, pretože je veľmi harmonická.

Inými slovami pre každú miestnosť v dome voľte trochu inej farby a použite iba tie, ktoré vo vás vyvolávajú vytúžený pocit, ktorý v danej miestnosti chcete mať.

Biela farba nie je nudná, s čiernou buďte opatrní

O bielej farbe sa hovorí, že je farbou nudnou, ale je to iba mýtus. Medzi jej superschopnosti patrí napríklad to, že presvetľuje interiér a opticky ho zväčšuje. Navyše dokáže zvýrazniť a zväčšiť účinky všetkých ostatných farieb, aj preto sa kombinuje s niekoľkými ďalšími odtieňmi.

Pravým opakom bielej farby je farba čierna, s aplikáciou ktorej buďte trochu opatrnejší. Na rozdiel od bielej farby totiž tá čierna neodráža svetlo, naopak ho celkovo pohlcuje. Pokiaľ sa do nej rozhodnete zariadiť celú miestnosť, môže pôsobiť až depresívne.

Červená je farbou komunikácie, fialová upokojuje

Ak hľadáte ideálnu farbu do obývačky, siahnuť by ste mali po nejakom odtieni červenej farby. Práve táto farba je totiž farbou komunikácie, v praxi teda dokáže upokojiť jedincov. Navyše má stimulačné účinky a posilňuje chuť do jedla čiže sa hodí aj do kuchyne.

Fialová farba je naopak farbou harmonickou a má upokojujúci efekt. Aj preto nájde svoje miesto hlavne v spálňach, prípadne v kúpeľniach.

Publikované: 30. 05. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Táňa Slámová