Tri populárne štýly bývania: Ako sa v nich vyznať

Už dávno tak neplatí, že všetky domácnosti vyzerajú rovnako. Vdýchnite aj vy svojmu domovu novú atmosféru, v ktorej sa budete cítiť dobre. Nemusíte kvôli tomu ani meniť celý byt. Stačí si zvoliť jeden výrazný charakteristický prvok, ktorý premení tón miestnosti do jedného z troch populárnych štýlov.

Rustikálne štýl čerpá z vidieka a prírody

Rustikálny štýl sa inšpiruje anglickým a francúzskym vidiekom. Obľúbite si ho, ak máte radi prírodné materiály. Základom je totiž drevo, najčastejšie dub a céder. Do rustikálny zariadených miestností sa tiež hodí kameň, pálená tehla a kov. Drevené podlahy a skrinky majú často patinu, doplnky sú pokryté popraskaným lakom či otlčeným povrchom. Záujem o rustikálny štýl v posledných rokoch vzrástol. Ľudia sa totiž vďaka nemu cíti útulne a pohodlne. Najčastejšie si vyberajú mohutné rustikálne postele z masívneho dreva, \"uviedla Petra Triščíková z najväčšieho e-shopu s nábytkom na slovenskom MT nábytok. Tento obľúbený štýl môžete navodiť i farbami, napríklad tmavozelenú, hnedú či šedú. Výsledný efekt podčiarknu doplnky z prírodných materiálov, napríklad prútené košíky a čerstvé bylinky. Náš tip: Pokiaľ práve neplánujete kompletne premeniť miestnosť do nového dekoru, nádych rustikálneho štýlu vnesie aj jeden výrazný kus nábytku. Pozornosť upúta napríklad dubový konferenčný stolík uprostred obývačky. V prípade, že zháňate drahšie kúsok, kombinovaná komoda z gaštanu a orecha ozvláštnia miestnosť a ponúkne dostatok úložného priestoru.

Retro štýl stavia na farby i dobové doplnky

Dekor v štýle retro pripomína obdobie 50. až 70. rokov minulého storočia. Do slovenských domácností sa začal vracať na prelome tisícročí. Charakteristickými materiály tohto štýlu sú vinyl, chróm, plast a metalický povrch. Pri výbere retro nábytku však postupujte opatrne, existuje totiž tenká hranica medzi dizajnom a gýčom. Navyše neplatí, že každý kúsok nábytku z 50. rokov nutne zapadá do kategórie dnešného moderného retra. Retro štýl sa vyžíva vo výrazných farebných kombináciách a kontrastoch, či už na stenách, alebo nábytku. Typickými farbami sú napríklad výrazná modrá, žltá či oranžová. Aby bol dojem vierohodný, nezabudnite na detaily, ako sú tapety na stenách, kvetinové vzory štýle hippie, dobové plagáty, či obrazy, plechové kvetináče, prenosné rádio alebo pôvodné kuchynské prístroje a riad. Náš tip: Štýlový retro dizajn vdýchne vašej obývačke jednoduchý televízny stolík. Ak plánujete väčšiu investíciu do premeny, môžete sa poobzerať rovno po pohovke. Na obdobie 70. rokov vkusne poukáže napríklad rozkladacia pohovka s úložným priestorom v nenápadných farbách tak, aby ste mohli atmosféru podčiarknuť aj doplnkom vo výrazných farbách.

Škandinávsky štýl je typický svojimi čistými líniami

Bývanie severanov získava sympatie po celom svete a inšpiruje rad interiérových dizajnérov už od polovice 20. storočia. Dokáže totiž skombinovať to, čo žiadny iný štýl nedokáže - eleganciu s útulnosťou, jednoduchosť s maximálnou funkčnosťou a svieži vzhľad s nadčasovosťou. Z materiálov využíva škandinávsky štýl drevo, kov či sklo. Charakteristickým rysom sú čisté línie nábytku, i ostatného zariadenia. Severský dekor si žiada celistvosť, nemali by ho preto narušiť doplnky typické pre odlišný štýl bývania. V tomto štýle dominujú svetlé farby, ktoré do miestnosti vpúšťajú vzdušnosť a odrážajú prirodzené denné svetlo. \"Aj keď je obľúbený škandinávsky štýl prevažne ladený do svetlých tónov, mnoho domácností sa biele bráni. Na stenách, či nábytku pritom dokáže odraziť až 96% prirodzeného denného svetla. Tmavšie farby, ku ktorým sa dnes ľudia uchyľujú častejšie, reagujú naopak. Odrážajú iba 4% svetla, \"vysvetľuje Triščíková, ktorá ponúka výber nábytku v rôznych štýloch bývania. Doplnky využívajte v severskom štýle skôr minimalisticky - siahnite napríklad po prírodných tkaninách, kvetinách či sviečkach. Náš tip: Aj jeden solitárnej kúsok môže do vášho domova dostať kus severskej melanchólie. Škandinávsky štýl sa pre svoju čistotu a decentnosť hodí prevažne do spálne. Zaobstarať si môžete napríklad dizajnový nočný stolík z bukového masívu. Drahšie variantom je potom buková posteľ s úložným priestorom, ktorá vytvorí miesto pre relaxáciu a odpočinok.

Publikované: 27. 02. 2023 / Aktualizované: 01. 01. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová