Vitamín D3 je slniečkom v tabletách

Dôležitosť vitamínu D je obecne známa a jeho nedostatok sa neoplatí podceňovať. Ani v našich zemepisných podmienkach nám prirodzené slniečko nestačí. Stále menej ho tiež naše telo naakumuluje v priebehu leta, pretože sa rozumne chránime pred slniečkom a nevystavujeme sa riziku vzniku rakoviny kože. Príjem vitamínu D z potravy je u nás tiež nedostatočný. Obsahujú ho hlavne tučné morské ryby, to by sme ich však museli konzumovať minimálne trikrát týždenne. Taký jedálniček však u nás nie je bežný. Nezostáva nám teda nič iné, než si D-čko doplniť prostredníctvom doplnku stravy.

Čo by sme mali o vitamíne D3 vedieť

Tento vitamín si naše telo produkuje samo za pomoci slnečného žiarenia. Pokiaľ sa slniečku vystavujeme málo, alebo máme tmavú pleť, vedie to k nedostatku D-čka v našom tele. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, preto sa nachádza v tele mastných morských rýb. Aj z nich sme dokážeme vitamín D dostať do nášho tela. Vitamín D sa ponúka v dvoch formách – ako vitamín D3 alebo D2. Práve vitamín D3 vzniká v našom tele vtedy, keď ho vystavíme slnečnému žiareniu. Preto je pre užívanie odporúčanejší viac než syntetická forma vitamínu D v podobe D2. Bolo naviac dokázané, že vitamín D3 je telom lepšie vstrebateľným.

Nekupujte zbytočne predražený vitamín D3. Máme lepší tip

Na trhu je pomerne veľké množstvo prípravkov s obsahom vitamínu D. Určite preferujte lepšie vstrebateľnú formu v podobe D3. Niektoré prípravky bývajú tiež enormne predražené. Kvalitným výživovým doplnkom je výrobok českej spoločnosti Naturvita – Vitamín D3. Na Slovensku ho distribuuje Happy Trade a kúpite ho v online lekárni Greenlike.sk.

Prečo naše telo potrebuje vitamín D3?

Vitamín D je dôležitým vitamínom pre vstrebávanie vápniku. Preto sa odporúča napríklad seniorom a ženám v menopauze. Pomáha vybudovať silnú kostru a bojuje proti svalovej slabosti. Je však dôležitý aj pre správne fungovanie imunitného systému. Je odporúčaný v dobe výskytu covidu. Podľa odborníkov je tiež jeho nedostatok v zime príčinou výskytu chrípkových ochorení.

Publikované: 18. 10. 2022 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová