Aj pokožka starne – čo robiť s jej citlivosťou?

Azda každý z nás sa už niekedy stretol s prejavmi citlivej pokožky. Hovorí sa o nich často, najmä v súvislosti s agresívnymi kozmetickými prípravkami a kožnými ochoreniami. Citlivá je do istej miery pokožka každého človeka. Nejedná sa teda o diagnózu, ale skôr o stav, pri ktorom pokožka nadmerne reaguje na isté vplyvy. Podnety, ktoré vzbudzujú reakciu pokožky, sú rôzne. K najčastejšie sa vyskytujúcim ale radíme vplyv vetra, slnečného žiarenia, zimy či prechody z chladného prostredia do nadmerne teplého a naopak. Citlivá pokožka reaguje na tieto vplyvy začervenaním, pálivými až pichavými pocitmi. Ak sa príznaky vyskytujú často a sú dlhodobé, môže ísť o prvé znaky výskytu ekzémov, psoriázy, ružovky či kontaktnej dermatitídy.

Citlivá pleť vs. ochranná bariéra pokožky

Dôležitou súčasťou ľudskej kože je ochranná bariéra. Skladá sa z lipidov a jej úlohou je regulovať dvod vlhkosti z tela a brániť škodlivým látkam v prieniku do organizmu. Citlivá pleť však má túto bariéru poškodenú, preto nedokáže dokonale plniť svoju funkciu. Prepúšťa oveľa viac vlhkosti, ako je zdravé, vplyvom čoho dochádza k nadmernému vysušovanie pokožky. Okrem toho prepúšťa škodliviny z okolia, ktoré v koži spúšťajú alergické a zápalové reakcie. Ak je imunitný systém tela na určitú látku (vôňa, farbivo, materiál) citlivý a bude jej opakovane vystavovaný, môžu sa po pár dňoch ukázať na koži prvé príznaky, po niekoľkých rokoch sa môže vyvinúť dokonca aj trvalá alergia.

S pribúdajúcim vekom je pokožka citlivejšia

Je celkom bežné, že pokožka sa stáva citlivejšou úmerne tomu, ako človek starne. Do hry však vstupuje aj faktor genetiky. Pokožka môže byť citlivejšia aj na základe vrodených dispozícií a spôsobu, ako sa vytvára a obnovuje jej lipidová bariéra. V zásade však platí, že postupné starnutie so sebou prináša aj zvýšenú citlivosť pleti. Čím sme starší, tým sa ochranná bariéra našej kože obnovuje pomalšie.

Akú kozmetiku používať?

Ak vaša pokožka vykazuje zvýšenú citlivosť, môže to byť aj vďaka používaniu nevhodnej, dráždivej kozmetiky. Držte sa preto výrobkov, ktoré sú jemné, bez vône a majú jednoduché zloženie. Na rôzne produkty reaguje každá pleť inak, je preto užitočné, ak sa budete držať výrobkov špeciálne vyvinutých pre citlivú pokožku. Takéto produkty obsahuje napríklad rada Sensibio H2O od Biodermy. https://www.youtube.com/watch?v=H6x6gwyrv34 Micelárne vody a krémy tejto značky neobsahujú sulfáty, farbivá, alkohol, emulgátory, vône ani iné dráždivé látky. Vo forme výhodných balíčkov sa dajú kúpiť na webe aj v lekárňach, kde sa o ich účinkoch a spôsobe aplikácie môžete poradiť s lekárnikom. Pokožka je najväčším orgánom ľudského tela, preto jej treba venovať patričnú pozornosť. Jej zdravie a vitalita má totiž dopad na fungovanie celého organizmu.

Publikované: 31. 03. 2019

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová