Ako si vybrať dokonalú tapetu do domácnosti?

Tapety majú moc rozjasniť domov. Už si iba musíte vybrať takú tapetu, ktorá bude ladiť so zvyškom interiéru z hľadiska farieb aj vzorov. Pokiaľ sa rozhodnete správne, miestnosť nadobudne originálny ráz. Ako teda postupovať pri výbere tapety?

Vyberte si vhodný štýl tapety

Môžete siahnuť po rôznych tapetách, ktoré sa od seba líšia z hľadiska štýlu. Formálne tapety sú zväčša elegantné s puncom luxusu, neformálne tapety zdobia rôzne vzory od kvetov cez rastliny až po motýle.

Pokiaľ je váš interiér zariadený vo vidieckom alebo rustikálnom štýle, môžete siahnuť po tapete s károvaným alebo vidieckym vzorom či po tapete s textúrou plátna alebo divej zveri. Do vintage interiérov sa hodia kvetinové vzory, ktoré miestnosti dodajú romantický charakter. Pokiaľ je váš domov zariadený v modernom škandinávskom alebo minimalistickom štýle, zvoľte zodpovedajúcu tapetu s moderným dekorom - jednoduchým geometrickým alebo abstraktným motívom.

Farby v harmónii

Farby, pre ktoré sa rozhodnete by mali byť v symbióze s ostatným nábytkom, dekoráciami, podlahovou krytinou a kobercami. Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétnu tapetu, zostavte si paletu farieb, v ktorých sa môžete pohybovať. Paletu by mali zahŕňat hlavné farby v miestnosti a ich odtiene. Pri výbere tapety sa potom tejto palety nemilosrdne držte a zaručene nešliapnete vedľa.

Vzor, ktorý miestnosť obohatí

Tapety sú známe pre stovky rôznych vzorov a textúr. Aj tie dolaďte k zvyšku miestnosti. Pokiaľ vám miestnosť zdobia závesy a čalúnený nábytok, vyberte si tapetu, ktorá s nimi nebude v ostrom kontraste. Mixovať vzory a textúry je, samozrejme, v niektorých interiérových štýloch dovolené. Radšej sa ale predtým išpirujte Pinterestom.

Myslite aj na to, že veľkosť vzoru má moc opticky zväčšiť alebo zmenšiť miestnosť. Tmavé tapety s ostro kontrastnými vzormi miestnosť zmenšujú. Ak sa naopak rozhodnete pre tapetu zdobenú horizontálnymi pásmi, miestnosť bude pôsobiť širšie, zatiaľ čo vertikálne pásy izbu predĺžia na výšku.

Publikované: 31. 10. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová