Industriálny dizajn: Čo so sebou prináša a ako vlastne vznikol?

Industriálny štýl so sebou priniesol priestory otvoreného formátu spolu s pôvabom mestského života. Odhalené tehlové steny a masívne okná s oceľovými sklami sa zrazu stali módou. Industrializmus sa drží jednoduchej, silnej estetiky so zameraním na surovú funkčnosť prvkov. Industriálny štýl sa vo svojom jadre spolieha na zakomponovanie stavebných materiálov do miestnosti. Odkryté krokvy, regenerované drevo, železo, tehla, betón, to všetko sú základné prvky tohto štýlu. Priestory by mali mať otvorený pôdorys ako továrne, ktorými sú inšpirované. Miestnosť by mala byť prehľadná s čistými rovnými líniami a zakrivenými okrajmi.

Niečo z histórie

Priemyselná revolúcia dokázala viac než len zaviesť nové technológie a zmechanizovať výrobu – ponúkla moderný životný štandard a vydláždila cestu priemyselnému štýlu, ako je známy dnes. Začiatkom 20. storočia, dlho po rozmachu hnutia, sa zatvorené továrne vo vzdialených lokalitách stali hlavným zdrojom nehnuteľností, pretože mestské komunity sa pod tlakom rýchlo rastúcej populácie podlomili. Opustené mlyny a sklady boli premenené na obývateľné štvrte a namiesto toho, aby sa zmenila alebo prerobila štruktúra, veci zostali tak, ako boli. Čiastočným faktorom boli finančné obmedzenia, ale priestranné dispozície spojené s masívnymi oknami a vysokými stropmi oslovili tých, ktorí chceli uniknúť stiesnenému životu v meste.

Základné prvky industriálneho dizajnu

Štýl priemyselného dizajnu inšpirovaný prerobenými továrňami z priemyselnej revolúcie zahŕňa odhalené architektonické prvky, ako sú rúry, tehly a betón, a filozofiu minimalistického dizajnu. Interiérový štýl zahŕňa otvorené pôdorysy a chladnú, neutrálnu farebnú paletu. Predstavte si byt v mestskom štýle ako otvorený priestor so studenými tónmi a surovou architektúrou, ktorý si vyžaduje svetlá a veľké okná na vytvorenie šerosvitných efektov, ako aj podlahové krytiny v industriálnom štýle, ktoré zdôraznia drsnosť neošetreného materiálu. Keď vojdete do miestnosti zariadenej v štýle industriálneho dizajnu, pravdepodobne najskôr nájdete pod nohami betónovú podlahu. Preto je vhodné na podlahu umiestniť koberce, aby vaše nohy zostali v teple, najmä počas chladnejších mesiacov. Obývaciu izbu možno štandardne považovať za priestrannú, pretože cieľom dizajnu v industriálnom štýle bolo napodobniť pocit skladu. Znamená to tiež vysoké stropy a v niektorých prípadoch odhalené potrubia.

Cieľom je zaviezť do miestnosti veľa prirodzeného svetla. Industriálny štýl má zvyčajne otvorené pôdorysy a vysoké stropy. Namiesto použitia sadrokartónu alebo tapety majú budovy odhalené tehly.

Zatiaľ čo dizajn je založený na minimalistických, otvorených priestoroch, zmesi rôznych rustikálnych materiálov v nábytku a akcentoch osvetlenia poskytuje majiteľom domov príležitosť priniesť industriálny interiérový dizajn do akéhokoľvek obytného priestoru. Najmä súčasné domy využívajú kombináciu priemyselného, moderného a farmárskeho štýlu z polovice storočia na vytvorenie útulnej atmosféry v obývacích izbách, jedálňach alebo v celom dome.

Publikované: 14. 09. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová