Čo od bývania očakáva generácia Y?

Net-Gen, Millennials, iGeneration či generácia Y. Tieto názvy sa vžili ako pomenovanie generácie detí, narodených v rokoch 1980 až 1995. Pomaly ale isto nastáva ich čas –zakladajú rodiny, presadzujú sa na vedúcich pozíciách firiem. Aký je však vzťah generácie Y k bývaniu a čo považujú jej členovia pri výbere bytu či domu za podstatné? Pre generáciu Y je charakteristické, čo rodičovské hniezdo opúšťa v relatívne zrelom veku, okolo 30-tky. Ak sa ale mladí rozhodnú osamostatniť, väčšinou ide o dobre premyslený krok.

Lokalita

Lokalita je jedným z najcitlivejšie vyberaných parametrov. Mládež generácie Y sa neuspokojí s hocičím – ak bývanie, tak pokiaľ možno na čo najvyhovujúcejšom mieste. Často pritom badáme, že medzi dorastajúcou mládežou je oveľa väčší záujem o novostavby v Bratislave, napríklad v trendovom Starom Meste, ako o stavbu či kúpu dreveníc niekde na lazoch. Projekt Premiére sa radí k veľmi obľúbeným miestam pre bývanie v Bratislave

Občianska vybavenosť

Parameter, ktorý úzko súvisí s vyššie zmienenou lokalitou. Kvalitná občianska vybavenosť prispieva k pohodlnejšiemu životu, čo generácia, ktorá chce od života viac ako len hodiny strávené v práci, dokáže oceniť. Takže čím bližšie sú možnosti na oddych, šport, aktívne strávené voľné chvíle, ale aj obchody, reštaurácie či zdravotné strediská, tým lepšie.

Zelené riešenia

Generácia Y je vo všeobecnosti veľmi proaktívna a má tendenciu zaujímať sa o svoje okolie a formovať ho pod vplyvom ekologicky zameraných myšlienok. Ak je bývanie zariadené v tomto duchu, s určitosťou získa u mladých plusové body. Zelené extenzívne terasy či nabíjacie stanice pre elektromobily – aj toto by k modernému bývaniu malo patriť. Ešte nie je zvykom, aby byty na predaj v Bratislave takéto veci ponúkali, no situácia sa lepší aj vďaka novým projektom, ktoré v hlavnom meste vyrastajú.

Publikované: 25. 08. 2018

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová