Máte radi kávu?

Obľubujeme ju vo chvíľach pracovného náporu aj pohody. Napriek tomu, že je horká, milujeme jej výraznú chuť aj vôňu. Ochutili sme si ju na mnoho spôsobov a stále vymýšľame nové. Reči je o káve.

Horká a predsa chutí

Obľúbený čierny nápoj sa dostal do Európy v 17-tom storočí. Aj keď ju Európania spočiatku prijali dosť skepticky, čoskoro sa jej podarilo získať si ich priazeň a kaviarne sa postupne objavovali na celom kontinente. Na otázku, prečo ju máme tak radi, neexistuje jednoznačná odpoveď. Niekto si vychutnáva jej horkú chuť. Iný si ju rád osladí a dochutí mliekom. Ženy často obľubujú kombinácie so šľahačkou alebo likérom. Niektorí ľudia si radi dajú zalievanú, ďalší moka kávu a iní espresso. Obľúbenými sú aj kapučíno, laté alebo ľadová káva.

Odkiaľ pramenia jej povzbudzujúce účinky

Ak si dáte jednu šálku kvalitnej kávy, dodáte svojmu organizmu 50 – 200 mg kofeínu. Kofeín stimuluje srdce a nervovú sústavu, čím pôsobí proti únave. Pôsobí tiež na náladu. Je to pre jeho priaznivý účinok na psychiku. Navodzuje totiž pocit pohody. Okrem toho sú známe aj iné účinky kávy. Zrýchľuje metabolizmus, trávenie a je močopudná. Zelená káva pomáha pri detoxikácii a chudnutí.

Vychutnajte si vašu šálku kávy

Ak máte radi čerstvú arómu kávy, iste ste už ochutnali tento nápoj uvarený z čerstvo namletých kávových zrniek. Nezameniteľnú vôňu si káva udrží aj v balíčku mletej kávy. Najlepšie vo vákuovom balení. Instantná káva sa vyrába vysušením mrazom alebo horúcim vzduchom. Oboma procesmi sa získajú známe granule instantnej kávy. Na trhu nájdete tiež bezkofeínovú kávu, ktorá si zachováva výraznú chuť aj vôňu avšak bez obsahu kofeínu.

Kávovary

Káva z kávovaru má príjemnú chuť aj vôňu. Na trhu nájdete viacero druhov kávovarov. K tým tradičnejším patria moka kávovary. Váš obľúbený nápoj si v nich navaríte na všetkých typoch sporákov. Ak preferujete elektrický kávovar, môžete si vybrať stroj na prípravu espressa, kapučína aj laté. Moderné kávovary sú vybavené mnohými funkciami. Niektoré majú zabudovaný aj mlynček na kávu. V závislosti od modeli si môžete navoliť, či chcete pripraviť nápoj s mliekom alebo bez neho.

Publikované: 20. 12. 2018

Kategória: Skvelé tipy

Autor: Katka Kavová