Nedostatok jódu môže spôsobiť kreténizmus – doplňte jód supplementom Jodikal

V prírode je jódu veľmi málo. V podstate sa vyskytuje iba v zlúčeninách. Aj objavený bol pomerne pozde, v roku 1811, na rozdiel od olova, medi, cínu, bizmutu, antimónu, argónu, ortuti, síry, striebra, zlata, uhlíku, zinku a železa, ktoré boli známe už v stredoveku. Pritom je jód tzv. biogénny prvok, ktorý je nevyhnutný pre vývoj ľudského organizmu.

O jód sa umelo obohacuje predovšetkým kuchynská soľ

Obohacovaním soli sa bráni obecnému nedostatku jódu v populácii. Avšak elementárny pevný jód sublimuje priamo do plynného stavu. To môže byť problémom u jodidovanej soli, v ktorej sa obohatenie o jód nemusí udržať práve preto, že z otvorenej aj staršej soli jód proste vyprchá. Väčšina jódu na zemi je rozpustená v morskej vode. Aj preto sú najbohatším zdrojom jódu morské ryby, morské plody a riasy. Sú preto najlepším zdrojom jódu z prírodných zdrojov.

Ľudský organizmus jód potrebuje

Je totiž súčasťou hormónov a bez neho nám prestane správne fungovať štítna žľaza a hormonálna sústava. Tieto hormóny už v prenatálnom období ovplyvňujú vývoj pohybovej sústavy a nervovej sústavy. Majú vplyv na rozvoj intelektu a nedostatok jódu u tehotných, ale aj dojčiacich žien môže spôsobiť u detí tzv. kreténizmus. Aj preto je denná potreba jódu u tehotných žien až 250 mikrogramov, u dojčiacich dokonca až 300 mikrogramov denne. Bežná populácia potrebuje denný príjem zhruba 150 mikrogramov, deti do 10 rokov 120 mikrogramov denne.

Po druhej svetovej vojne sa aj na Slovensku zistil extrémny nedostatok jódu u ľudí

Deti umierali ešte pred narodením, alebo boli postihnuté nízkou inteligenciou. Od roku 1951 sa preto pristúpilo k plošnému obohacovaniu soli jódom. Ten sa dnes pridáva aj do niektorých mliečnych výrobkov, predovšetkým do umelej detskej výživy. Obvykle sa do potravín predáva ako jodisan draselný. Pre špeciálne účely sa tiež používajú tzv. jodidové tabletky, ktoré v prípade vystavenia organizmu vysokej radiácii zabraňujú poškodeniu štítnej žľazy.

Dostatok jódu vám zaistí doplnok stravy Jodikal

Vzhľadom k nestálosti jódu v jodidovanej soli, ale aj preto, že len príjem tohoto jódu nestačí, je dôležité jód doplňovať aj z vhodných potravín bohatých na jód, alebo pomocou supplementov. Výborný doplnkom stravy je Jodikal, ktorý kúpite na Greenlike.sk. Jód potrebujú doplniť aj vegetariáni a vegáni. Hlavne pokiaľ zo svojej stravy vylúčili morské ryby a morské plody, či dokonca mliečne výrobky.

Publikované: 17. 03. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová