Prečo investovať do kvalitnejších domácich spotrebičov

Domáce spotrebiče vám uľahčia prácu, ale môžu vám ušetriť aj energiu a tým pádom aj peniaze. Spotrebiče Miele môžu byť drahšie, ale vyššia investícia sa vám vráti ako nižšia spotreba energie. Prečo je drahšia Miele práčka zvyčajne lepšia investícia ako lacnejší spotrebič?

Výhody kvalitnejších spotrebičov

Kvalitnejšie spotrebiče Miele sú síce drahšie, ale majú viacero výhod. Okrem kvalitnejšieho spracovania a nižšej poruchovosti je najväčšou výhodou menšia spotreba vody v prípade práčky či umývačky. Spotrebiče s úspornejšou energetickou triedou navyše šetria aj elektrickú energiu. To je dobrá správa pre vašu peňaženku aj životné prostredie. Navyše kvalitnejší spotrebič má aj dlhšiu životnosť. Ak si vyberiete spoľahlivého a rokmi overeného výrobcu, práčka, sušička či chladnička vám budú slúžiť niekoľko rokov po záručnej dobe. Aj to v konečnom dôsledku znamená ďalšiu úsporu. Napríklad kupovať každé 2 - 3 roky novú práčku za 400 €, alebo kúpiť raz za 6 - 7 rokov práčku za 550 € je predsa len rozdiel. Myslieť treba aj ekologicky, pretože likvidácia elektrospotrebičov je záťaž pre životné prostredie.

Ktorý spotrebič je úsporný?

Energetické triedy spotrebičov sú označované písmenami A - G, pričom najúspornejšia je trieda A. Túto informáciu nájdete na štítku elektrospotrebičov ako je nová Miele práčka, chladnička či umývačka riadu. Moderné spotrebiče sú úspornejšie ako tie staré, takže keď už váš spotrebič doslúži, určite sa vám nasledujúce informácie hodia. Pri označovaní spotrebičov sa v súčasnosti stretnete aj s označením A+, A++, A+++, pričom posledné označenie nájdete na najúspornejších spotrebičoch. Od 1.3.2021 už budú ale iba štítky iba s označením A - G. Na štítku nájdete aj informáciu o spotrebe elektriny za 365 dní, ktorá je pri výbere tiež dôležitá.

Publikované: 01. 02. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová