Tipy ako si zamilovať beh aj v zime

Poznáte to, vonku kraľuje chladné počasie, slniečko sa na nás usmeje len raz za čas a vy by ste sa najradšej schovali pod deku a pri šálke obľúbeného čaju trávili čas čítaním knihy. Táto predstava využitia voľného času je omnoho lákavejšia a komfortnejšia ako tá, že by ste si mali obuť svoje tenisky na behanie a vybrali sa vonku zabehať si. Beh v zime veru nie je tak lákavý ako počas leta, avšak, keď sa rozhodneme prekonať svoje limity a odhodláme sa naň aj v chladných dňoch, zistíme, aké úžasné benefity nášmu zdraviu dodáva.

Bojujte s pocitom chladu otužovaním

Nepríjemné pocity zimy sú pre naše telo prirodzene odstrašujúce a tvoria pre nás blok, cez ktorý sa len ťažko dá občas preniesť. Vyskúšajte svoje telo postupne otužovať. Každý deň doprajte svojmu telu niekoľko desiatok sekúnd sprchovania pod vlažnou vodou, postupom času po pár dňoch, či týždňoch uberajte na teplote vody a pridávajte na čase v studenej sprche.

Menej vrstiev oblečenia je niekedy viac

Pozornosť venujte i tomu, koľko vrstiev oblečenia máte na sebe, keď sa vydáte v zime vonku, či už behať alebo s akýmkoľvek iným zámerom. Prehnané množstvo oblečenia na cvičenie nie je vždy úplne prospešné a vedie nás k návyku, že sme neustále uzimení a nie je nám komfortné tráviť čas vonku počas zimy. Vyskúšajte nahradiť hrubé nohavice za legíny na behanie, ktoré sú s vysokým pásom a zahrejú vás v oblasti krížov.

Rozcvička je základ úspechu

Väčšou pravdepodobnosťou, že sa fyzicky pripravíte na beh efektívnejšie je rozcvička, ktorú si doprajete ešte vo vnútri. Dbajte na precízne rozcvičenie celého tela, nie len nôh. Skvelým spôsobom ako rozhýbať pred behom svoje telo a naštartovať svoj lymfatický systém je pár minútové cvičenie jogy.

Nezabúdajte na slúchadlá

Pre tých, ktorí nebehávajú so svojim parťákom, sú ideálnym spoločníkom na beh slúchadlá. Vytvoriť si vopred zoznam s hudbou, ktorá vás dostatočne nakopne a udrží namotivovaných počas celého behu je tip, ktorý sa dočítate z mnohých zdrojov. Našim tipom okrem bežeckých playlistov je počúvanie podcastov. A tip na záver? Stanovte si ciele. A verte, že ich dosiahnete. Pretože ten, kto verí vo svoje sny, tomu sa aj splnia.

Publikované: 13. 01. 2021 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová