Trnky a ich účinky pre zdravie

Trnka, vedecky známa ako Prunus Spinosa, je nízky, tŕnitý ker alebo malý strom z rodu sliviek. Rastlina rastie v živých plotoch, na strmých svahoch, na nevyschnutých hraniciach lesov, na brehoch riek, v krovinách, na skalnatých miestach, pri cestách, na suchých lúkach a v porastoch. Má čiernu kôru, biele kvety a tmavomodré plody, ktoré sú zvyčajne tŕpke a nie väčšie ako hrach.

Kvety obsahujú flavónové glykozidy, minerálne látky, sacharidy, triesloviny. Plody obsahujú kyanogénny glykozid, antokyánový glykozid, pektín, organické kyseliny, kyselinu askorbovú, vláknina a hlavne veľké množstvo vitamínu C, vitamín A a E.

Poďme sa spolu pozrieť na zdravotné benefity, ktoré trnka prináša.

Zlepšuje trávenie

Prunus spinosa alebo trnka pomáha zlepšovať trávenie, uľavuje od zápchy, lieči dyspepsiu, zmierňuje nadúvanie a lieči hnačku hlavne u detí. Okrem toho bylinkový čaj pripravený namáčaním dvoch čajových lyžičiek sušených kvetov trnky v šálke vody stimuluje chuť do jedla. Už len konzumáciou trnkového džemu alebo lekváru môžete potlačiť žalúdočnú nevoľnosť či tráviace ťažkosti.

Lieči poruchy dýchania

Prípravok, ktorý obsahuje kvety trnky, sa považuje za užitočný na liečbu ochorení dýchacích ciest. Vďaka svojim expektoračným vlastnostiam môžu kvety bojovať proti bežnej nádche a kašľu. Odvar pripravený z kôry tohto stromu sa môže užívať na zníženie horúčky.

Chráni pred vznikom zubného kazu

Okrem iného pôsobí aj ako antioxidant a zabraňuje vzniku oxidačnému stresu, o ktorom je známe, že zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Funguje tak, že bráni voľným radikálom napádať zuby a spúšťať proces zubného kazu.

Pomáha pri detoxikácii organizmu

Bylina slúži aj ako detoxikácia organizmu a je známe, že má depuračné vlastnosti. Táto bylina má tendenciu odstraňovať akékoľvek toxické látky prítomné v krvi a je známa tým, že je bohatá na rutín, ktorý je jednou z hlavných zlúčenín, ktoré pomáhajú pri detoxikácii.

Pomáha predísť ochoreniam srdca

Trnka je vysoko účinná pri liečbe a prevencii srdcových chorôb. Táto bylina je plná silných flavonoidov vrátane kvercetínu, binofuranozidu a kaempferolu.  Z minerálnych látok obsahuje meď, draslík, železo, fosfor, horčík, mangán, vápnik, zinok, síru, omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny.

Skladá sa z fenolových kyselín a antokyanov, ktoré môžu podporovať zdravie srdca. Zlepšuje činnosť srdca a tým znižuje riziko srdcových ochorení ako je kardiomyopatia, infarkty a srdcové zlyhanie.

Očarujúce modré plody trnky sa zbierajú na jeseň. Hovorí sa, že po prvom mraze sú plody sladšie. Spravte si pekné popoludnie v prírode, nazbierajte si košík trniek a pripravte si z neho džem nezvyčajnej chuti, marmeládu alebo ich usušte a pripravte si z nich čaj. Plody trnky majú liečivú silu a preto sa ich oplatí mať doma.

Publikované: 03. 10. 2022

Kategória: Zdravie