Prečo sa tvoria vrásky a ako sa ich zbaviť?

Zatiaľ čo vráskavý muž evokuje hlbokú múdrosť a životné skúsenosti, ženy to majú trochu zložitejšie. Vrásky sú u nich vnímané skôr negatívne - ako vada na kráse. A práve z tohto dôvodu sa čoraz viac žien uchyľuje k najrôznejším metódam vyhladenia či odstránenia vrások. Navrátenie mladistvého vzhľadu je fenomén, ktorému prepadla väčšina ženskej populácie. Ako záhyby na koži vznikajú a akým spôsobom je možné ich tvorbu potlačiť alebo aspoň zmierniť?

Čo je to vráska?

Termín vráska označuje záhyb na koži. Vznik vrások je prirodzený proces, ku ktorému dochádza z dôvodu straty elasticity a kolagénu v koži. Drobné línie v tvári sa postupom času prehlbujú – až do podoby vrások. Kolagén je možné našťastie doplniť. Napríklad kolagénom od Powerlogy. Viac vám o ňom prezradí táto Powerlogy kolagen recenzia. Autor recenzie Radek má s Powerlogy kolagen skúsenosť - a práve tá by vás mohla inšpirovať k vyskúšaniu. Na tvorbe vrások sa zároveň podieľa množstvo ďalších faktorov (vonkajších aj vnútorných). Koža starne oveľa rýchlejšie následkom fajčenia a pôsobenia UV žiarenia. Na pozore by mali byť najmä milovníci opaľovania, pretože slnečné lúče aktivujú enzýmy, ktoré rozrušujú štruktúru kolagénu a bránia v prirodzenej obnove pokožky. Prehlbovanie rýh v tvári môže urýchliť aj nadmerná konzumácia alkoholu a omamných látok, chronický stres a dlhodobý spánkový deficit.

Ako vzniku vrások predchádzať?

Alfou a omegou dlhodobo mladistvej pleti je zdravý životný štýl. Teda predovšetkým zdravý jedálniček bohatý na minerály a vitamíny. Medzi najsilnejších bojovníkov v boji proti vráskam patria vitamíny C, E, B – a predovšetkým A čiže retinol, ktorý sa pôvodne využíval najmä pri liečbe akné. Časom sa ukázalo, že retinol spomaľuje procesy starnutia pokožky, pôsobí ako účinný antioxidant a slúži ako podpora kolagénových vlákien. Pleti prospieva aj dôkladná starostlivosť v podobe výživných a hydratačích masiek, aplikácia denných a nočných krémov (napr. s obsahom retinolu), masírovanie, prírodné peelingy av neposlednom rade používanie šetrnej kozmetiky.

Publikované: 25. 09. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová