Ako si vybrať sedačku, na ktorú sa zmestí celá rodina?

Sedačka je základom obývacieho priestoru. Či už si vyberiete štandardnú sedačku alebo sedačky na mieru, mali by spĺňať vaše očakávania o dizajne a pohodlí. Vysoké nároky dokážu splniť aj slovenské sedačky, takže kvalitu nemusíte hľadať len u zahraničných výrobcov.

Rozmery a tvar sedačky

Tieto parametre závisia od veľkosti miestnosti a počtu osôb, ktoré budú sedačku používať. Slovenské sedačky môžu mať tvar L, pričom podľa rozmerov poskytnú sedenie minimálne pre 3 - 4 osoby. Väčšie sedačky sú vhodné aj pre 5 - 6 ľudí. Ďalšou možnosťou je sedačka v tvare U, ktorá sa hodí skôr do priestrannejších obývačiek. Potom sú tu pohovky, ktoré zvyčajne poslúžia pre dve alebo tri osoby. Často ale máte možnosť objednať si celú sedaciu súpravu pozostávajúcu z pohovky a kresla, dvoch pohoviek a podobne. Ak jeden modelový rad zahŕňa dvojsed, trojsed a kreslo, môžete si jednotlivé kusy zakúpiť samostatne a vyskladať si tak vlastnú sedaciu súpravu.

Materiál sedačky

Asi najobľúbenejšie sú sedačky s textilným poťahom. Starostlivosť o nábytok pritom nemusí byť vôbec náročná. Moderné materiály sa ľahko čistia a niektoré dokonca odpudzujú vodu a nečistoty, takže bez problémov zvládnete aj rozliaty nápoj či chlpy domácich miláčikov. Niektoré sedačky majú aj snímateľný poťah, takže sa dá jednoducho oprať alebo odniesť do čistiarne. Sedačky na mieru vám navyše umožnia vybrať si nie len materiál, ale tiež rozmery. Dajú sa tak veľmi dobre prispôsobiť vašim možnostiam, najmä priestorovým. Prachom ale nezapadla ani nadčasová koža, ktorá je cenovo náročnejšia, ale pôsobí luxusne, nie je náročná na údržbu a je farebne stála. Lacnejšou verziou je umelá koža, ktorá mnohokrát vyzerá rovnako ako pravá koža. Nemá ale takú dlhú životnosť a napriek starostlivosti môže časom popraskať. Na údržbu je ale rovnako nenáročná ako pravá koža.

Publikované: 01. 02. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová