Kolagén – prečo by ste ho mali užívať aj vy?

Oporná sústava tela sa skladá predovšetkým z kostry a svalov. Bez nich by sme v štandardnej ľudskej podobe nemohli existovať. Postupom času však mnohé časti opornej sústavy prestávajú plniť svoj účel a je potrebné ich podporiť. Najmä, kolagénom. Začnime práve od kostí, ktoré od kolagénu priamo závisia. Ak ste zažili zlomeninu kosti, na jej opravu je potrebné, aby telo vytvorilo nové kostné bunky, ktoré zlomeninu „zaplátajú“ a udržia ju pokope. Kolagénové vlákna pomáhajú pri tvorbe kostí a pôsobia ako lepidlo, vďaka ktorému sa kostné bunky na seba nabaľujú, posilňujú a držia pokope. Hoci by sa mohlo zdať, že kolagén je potrebný len pri liečbe už vzniknutých zlomenín, opak je pravdou. Pravidelné užívanie kolagénu podporuje pevnosť a odolnosť kostí. Ak totiž kosti v ľudskom tele nemajú dostatok výživy, stávajú sa mimoriadne náchylnými na štiepenie, pomaly zoslabujú a následne sú veľmi citlivé na zlomeniny. Užívanie kolagénu sa odporúča najmä ľuďom, ktorí pravidelne športujú. Kosti takýchto ľudí sú pravidelne namáhané, preto sú citlivejšie na štiepenie a zlomeniny. Vďaka pravidelnému prísunu kolagénu sa stávajú pevnými a vy si môžete naplno užívať svoje obľúbené aktivity. S kosťami úzko súvisia aj kĺby, ktoré pre svoje správne fungovanie a odolnú štruktúru vyžadujú taktiež kolagén. Práve preto sa užívanie kolagénu odporúča aj ľuďom, ktorí majú problémy s bolesťou kĺbov. Výhodou kolagénu je skutočnosť, že bolesť kĺbov neodstraňuje len „naoko“, ale reálne, priamo v mieste vzniku a zabezpečuje dlhodobú funkčnosť a odolnosť kĺbov.

Kolagénom proti problémom so srdcom?

Pri kostiach a kĺboch využitie kolagénu v ľudskom tele ani zďaleka nekončí. Napríklad, vedeli ste, že celý srdcový skelet je vytvorený práve z kolagénu? Kolagénové steny oddeľujú jednotlivé komory srdca, a teda sú zásadne dôležité pre správne fungovanie srdcového svalu. Nedostatok kolagénu v ľudskom tele sa začne skôr či neskôr prejavovať na postupnom oslabovaní štruktúry srdcového svalu, čo má, samozrejme, dramatický dopad na dĺžku života človeka. Okrem srdca nachádza kolagén uplatnenie aj v iných tkanivách tela. Mimoriadne účinný je najmä pri regenerácii tkanív, preto sa okrem rôznych doplnkov výživy využíva aj v chirurgii a medicíne v podobe rôznych vložiek, ktoré sa vkladajú do tela po chirurgických zákrokoch a urýchľujú hojenie operovaných tkanív. Kolagén je zároveň dôležitou zložkou kožného tkaniva, preto sa využíva aj na hojenie rán.

Doplňte si kolagén aj vy!

Kolagén je pomerne špecifický, prijímame ho síce aj v bežnej potrave, no len v pomerne malých množstvách. Práve preto sa odporúča na pravidelnej báze užívať kolagénové doplnky stravy, vďaka ktorým do svojho tela dostanete stopercentne čistý a účinný kolagén, ktorý posilní všetky časti vášho tela. Kolagénové doplnky stravy a prípravky nájdete v e-shope Kolagenshop.sk. Tak neváhajte a podporte svoje telo v jeho zdravom fungovaní ešte dnes!

Publikované: 23. 04. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová