Ako správne kúpiť tepelné čerpadlo?

Ak si práve zariaďujete svoj domov a chceli by ste pri jeho vykurovaní využívať najmä obnoviteľné zdroje energie, tepelné čerpadlo je pre vás najvhodnejším riešením. V súčasnosti prebieha na Slovensku projekt, vďaka ktorému môžete získať dotáciu pre kúpu čerpadla. Ide o projekt s názvom Zelená domácnostiam, pri čom sú podporované najmä „zelené“ riešenia. Ide najmä o vykurovanie domácností spôsobom, ktorý bude šetrný k životnému prostrediu. Okrem tepelného čerpadla môžete získať dotáciu aj na fotovoltické panely, slnečné kolektory či kolektory na biomasu. Tieto zariadenia majú svoje špecifické vlastnosti, a vďaka ich šetrnému prístupu k prírode financuje tento nákup národný projekt na podporu zelených technológií. Podporu na kúpu zariadenia môžete získať až do výšky 3400 eur, čo je nemalá čiastka, ale závisí to od splnenia podmienok, na základe ktorých budete vhodným kandidátom.

Ako si vybrať vhodné čerpadlo?

Ak chcete ušetriť čo najviac financií pri vykurovaní domu a pri ohreve vody, najvhodnejšie pre vás bude tepelné čerpadlo vzduch-voda. Získaním dotácie nie len že ušetríte pri jeho nákupe, ale zariadenie vám nainštalujú odborníci a vy sa viac nebudete musieť trápiť vysokými výdavkami za kúrenie drevom či uhlím. Vykurovanie týmito spotrebnými materiálmi navyše nie je veľmi šetrné k životnému prostrediu. Výhodou je aj to, že vy sa stanete nezávislými od týchto materiáloch a bude viac menej samy sebe pánom.

Šetrenie financií a životného prostredia

Ak chcete skutočne ušetriť peniaze za platenie energií vo vašej domácnosti, vhodné tepelné čerpadlo bude vašim pomocníkom. Vďaka jeho vnútornému systému premení studený vzduch na teplý a cirkuláciou ohreje vašu vodu a vy tak budete môcť vďaka jednému zariadeniu pocítiť skutočné teplo vášho domova.

Publikované: 15. 12. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová