Vykurovanie domácností drevom

Drevo je považované za tradičný spôsob vykurovania domácností. Aj tú však existujú určité aspekty, na ktoré by ste si mali dávať pozor. Ako teda vykurovať domácnosť drevom?

Na čo si dať pri kúpe pozor

V prvom rade sa uistite, že kupujete suché drevo. Jeho vlhkosť by nemala presiahnuť 20 %. Predajci však často predávajú drevo, ktoré je v skutočnosti stále vlhké. Ak si kúpite vlhké drevo, môže sa stať, že ho budete sušiť pokojne aj 2 roky. Preto je dobré kupovať palivové drevo, ktoré má zodpovedajúcu vlhkosť. Tú odmeráte aj pomocou vlhkomeru v samom strede dreva.

A čo výhrevnosť dreva

Medzi najviac výhrevné drevo patrí dubové a bukové drevo. Na najnižšej priečke nájdete mäkké dreviny - smrek a borovicu.

Aj na type dreva záleží

Ideálne na vykurovanie sú tvrdé dreviny, medzi ktoré môžete zaradiť už spomínaný dub a buk. Dub horí pomerne dlho, hodí sa do spaľovacích zariadení či na profesionálnu výrobu kurenia. Buk je narozdiel od dubu považovaný za kozubové drevo, ktoré horí príjemným plameňom a nemá tendenciu iskriť. Môžete ho používať nielen pri vykurovaní domácnosti, ale tiež pri grilovaní. Jeho multifunkčnému využitiu zodpovedá aj vyššia cena. Ďalšou vhodnou drevinou na vykurovanie je breza, ktorá málo iskrí, príjemne vonia a horí “namodro”. Je tiež príjemná na pohľad a skvelo doplní váš kozub. Smrekové drevo sa ľahko podpaľuje, no taktiež rýchlo zhorí. Má pomerne vysokú výhrevnosť, avšak je nutné časté dokladanie. Keďže iskrí, nie je vhodné pre otvorené ohniská ani krby. Jeho nespornou výhodou je nízka zaobstarávacia cena.

Brikety sú alternatívou

Môžete sa rozhodnúť aj pre pohodlnejší variant, ktorý predstavujú brikety. Drevené brikety neobsahujú chemické látky, majú nízke percento vlhkosti a horia dlhodobo a rovnomerne. Navyše, môžete si vybrať hneď z niekoľkých druhov brikiet. Okrem tých klasických sa vám ponúkajú aj extra bukové brikety, turbo brikety alebo nočné kôrové brikety.

Publikované: 28. 10. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Katka Kavová