Ako začať so šitím

Prvým krokom je výber vhodného obchodu. Čo nasleduje?

Vyberte vhodný obchod

Vybrať si šijací stroj, môže vyzerať ako veľmi jednoduchá záležitosť. Avšak zdanie klame. Veľa Vami vybraných obchodov môže mať iba e-shop. Pritom pri výbere prvého šijacieho stroja, by ste mali dať na rady skúseného predavača a stroj vidieť aj naživo, poprípade si ho ohmatať. Záleží tiež na tom, na čo stroj vlastne potrebujete.

Aký šijací stroj vlastne zvoliť?

Možností využitia šijacích strojov je nespočetné množstvo. Je však dôležité uvedomiť si, na čo taký stroj potrebujeme. Klasický šijací stroj nám ponúka napríklad klasické vyšívanie alebo ozdobné šitie. Overlock sa používa na zošitie rôznych druhov látok. Jeho výhodou je orezový nôž, ktorý látku začistí. Na začistenie okrajov oblečenie je naopak potrebný coverlock. Používa tzv. prádlový steh, ktorý nájdeme napríklad na spodnom leme trička.

Nielen šijacie stroje

Ak sa chcete venovať oživeniu šatníka, alebo chcete vylepšiť oblečenie vašich detí niečím originálnym, veľmi dobrou voľbou je rezací ploter. Využíva sa na vyrezávanie vzorov z rôznych látok. S jeho pomocou si môžete vytvoriť zo starých kusov oblečenia originálne kúsky.

Príslušenstvo

Iba stroje vám doma stačiť nebudú. Je potrebné vybaviť sa aj ďalším príslušenstvom, ktoré vám prácu na stroji uľahčí. Ihly, cievky a rôznofarebné nite sú len malým výňatkom. S ich výberom vám pomôže skúsený predajca v kamennom obchode.

Ako na to?

So strojom sa najskôr v pokoji zoznámte. Starostlivo preštudujte priložené materiály a návod na použitie. Na prácu so šijacími strojmi už dnes nepotrebujete výučný list. Predávajú sa aj stroje s veľmi jednoduchým ovládaním. Dôležité je začínať so základnými postupmi na starších kusoch oblečenia, ktoré vám nebude ľúto vyhodiť. Nebojte sa však časom viac experimentovať, kreativite sa pri šití medze nekladú a originalita je dnes veľmi moderná

Publikované: 06. 05. 2020

Kategória: Skvelé tipy

Autor: Katka Kavová