História spodnej bielizne: Čo o nej vieme?

Zamysleli ste sa niekedy nad spodnou bielizňou? Zatiaľ, čo ju my berieme ako samozrejmosť, v minulosti takou samozrejmosťou nebola. Ako teda spodná bielizeň vznikla a ako vyzerala kedysi? Dozviete sa v článku.

Kedysi dávno v starovekom Ríme

Asi 100 rokov pred Kristom ženy namiesto klasických nohavičiek nosievali zvláštny kúsok, ktorý pripomínal lesklú plienku. Aj hruď si zväzovali látkou, aby zakryli veľké poprsie, ktoré bolo v tom čase považované za neatraktívne.

Stredovek a dámska spodná bielizeň

Ženy v čase stredoveku začali nosiť dlhé nočné košele ktoré im siahali až po členky. Spodná bielizeň mala dlhé rukávy a golier, ktorý zakrýval väčšiu časť krku. Neskôr, v 14.storočí spodná bielizeň už nebola tak voľná a začala sa vyrábať z jemnejšej, tenšej a často priesvitnej látky.

Ženské utrpenie v podobe korzetov

V rovnakom čase na scénu prišli aj korzety a krinolíny. Krinolína sa nosila pod sukňou a nadvihovala ju v zadnej oblasti. A samozrejme, nepohodlné šnurovacie korzety, ktoré si ženy často sťahovali tak, že v nich nemohli dýchať, sú všetkým známe.

Talianska móda v 17. storočí

Talianky menili nepohodlnú spodnú bielizeń za hodváb a začali nosiť čosi ako dlhé šortky, ktoré nahrádzali nohavičky. Vraj sa k novému druhu nohavičiek dostali tak, že začali kradnúť pánsku spodnú bielizeň svojich manželov, pretože vyzerala komfortnejšie.

Kratšie nohavičky, ktoré pripomínali šortky

Približne o 200 rokov neskôr európske ženy začali holdovať kratšej bielizni. Aj vzhľad korzetov sa zmenil - odrazu boli dlhšie a zakrývali trup od pŕs až po boky.

Prichádza 20.storočie

V dvadsiatych rokoch sa výzor korzetov opäť zmenil. Korzety začínali v páse a končili kdesi na bokoch. Skrátili sa aj vtedajšie “nohavičky”. Korzety zmizli po druhej svetovej vojne.

Módna spodná bielizeň 20. storočia

V tomto období sa štýl spodnej bielizne menil každých pár rokov. V 60.tych rokoch sa nosili nohavičky s vysokým pásom, v 70.tych rokoch prišli do módy tanga, 90.-te roky sa niesli v duchu značky Calvin Klein a 20.te roky priniesli módne faux-pas - trend nosenia tanga nohavičiek v kombinácii s nohavicami s nízkym pásom. História spodnej bielizne hovorí sama za seba. Za každým kúskom môžete pozorovať iný príbeh typický pre dané obdobie.

Publikované: 21. 11. 2019

Kategória: Móda a krása

Autor: Katka Kavová