Dodržujte pitný režim, vaše telo vám poďakuje

Horúce počasie dáva telu poriadne zabrať a nedostatok tekutín môže spôsobiť zdravotné problémy: bolesti hlavy, závraty, nesústredenosť, nedostatočnú pozornosť, zápchu. V horších prípadoch aj upchatie žíl. Najohrozenejšie sú deti a starší ľudia.

Koľko vody je dobré počas tropických letných dní vypiť, ktoré nápoje sú vhodné a ktoré nie?

Odborníci sa zhodujú, že najlepšie pre organizmus je filtrovaná voda z vodovodu. Striedať ju môžete s ľahko až stredne mineralizovaná minerálnymi vodami bez obsahu oxidu uhličitého, dojčenskými vodami, slabým čajom izbovej teploty. Môže byť ovocný alebo bylinkový, dôležité je sledovať odporúčania na škatuľke. Nie všetky druhy sú vhodné pre každodenné pitie.

Nedostatkom tekutín sú ohrozené hlavne deti a dôchodcovia

Siahnuť môžete aj po čerstvých ovocných alebo zeleninových šťavách bez sladidiel. Môžu byť riedené vodou. Doplnkom môže byť ovocie a zelenina obsahujúca veľké množstvo vody ako sú vodné melóny, uhorky, paradajky a pod. Naopak nevhodná na pitie počas horúčav je káva, ktorá má odvodňujúce účinky, sýtené či sladené nápoje, mlieko. \"Príjem tekutín nemá klesnúť pod 2 litre, optimálne je 2 až 3 litre tekutín, ľudia s ochorením obličiek podľa rady lekára resp. 35-40ml na kilogram váhy,\" vysvetľuje MUDr. Daniela Balcová, internistka. Opakované štúdie potvrdili, že pijeme málo. Dve tretiny z denného prísunu by sme mali vypiť už dopoludnia a zvyšnú tretinu popoludní. Dôležité je nezabúdať brať si vodu so sebou, ak idete na dlhšiu dobu mimo domu. Povinnosť zabezpečenia pitného režimu pre zamestnancov majú aj samotní zamestnávatelia, pretože nedostatočný prísun tekutín môže nepriaznivo ovplyvniť pracovný výkon. \"Pitný režim upravuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Momentálne sa stále zvyšuje počet zamestnávateľov, ktorí riešia pitný režim aj nad rámec svojich povinností, ako benefit pre zamestnancov a konkurenčnú výhodu,\" vyjadril sa Peter Ovar, obchodný riaditeľ spoločnosti Vaša Slovensko.

K rizikovým skupinám patria najmä:

     
  • starší ľudia nad 65 rokov,
  •  
  • malé deti, hlavne do 4 rokov
Lekárka upozorňuje, že nedostatočný príjem tekutín môže mať pre telo nepriaznivé až fatálne následky. \"Ak nepijeme málo, nemusíme mať smäd. Nedostatok tekutín (dehydratácia) sa môže prejaviť aj bolesťami hlavy, závratmi, nesústredenosťou, nedostatočnou pozornosťou, únavou, u niekoho aj zápchou, stúpne pulz, klesá tlak, príliš hustá krv a ďalšie rizikové faktory, ako dlhé sedenie, ochorenia žíl, príp. poruchy zrážanlivosti môžu viesť k upchatiu žíl, trombóze a tá nás zas ohrozuje pľúcnou embóliou, čo už je závažné ochorenie, \"hovorí MUDr. Balcová. Platí teda staré známe, že lepšie je problémom predchádzať, ako musieť hasiť ich príčiny. V prípade, že zabúdate na dopĺňanie tekutín, skúste mať pri sebe vždy celú fľašu s vodou. Ľahšie tak skontrolujete, koľko vody ste počas dňa vypili.

Publikované: 07. 03. 2023 / Aktualizované: 06. 02. 2018

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová