Ktoré mobilné hry sú vhodné pre deti a na čo netreba zabudnúť?

Žijeme v dobe digitálnej a tento fakt sa nedá poprieť ani pri výchove detí. Či už chceme alebo nie, cestu k telefónu a mobilným hrám si určite nájdu. Rodičia však stále majú možnosť naviesť ich tým správnym smerom. V tomto článku sa dozviete, na čo by ste si mali dať pri deťoch a internete pozor, a aké hry ich nielen zabavia, ale pomôžu aj ich rozvoju.

Zdroj: Bigstock

Sledujte ich aktivitu

Ak nechcete vo svojich deťoch vyvolať pocit, že ich neustále sledujete, no stále chcete mať prehľad o tom, čo na internete robia, odporúčame vám nainštalovať si rodičovskú kontrolu. Medzi najznámejšie patrí aplikácia Norton Family, ktorá umožňuje blokovanie nevhodných aplikácií, prístupu na internet, sledovanie polohy, no aj celkovej činnosti na zariadení. Aj samotná aplikácia poskytuje určitý stupeň ochrany, takže nemusíte neustále dohliadať na to, čo vaše dieťa na telefóne robí.

Ochráňte mobil pred zbytočným poškodením

Ak je vaše dieťa menej opatrné, odporúčame zvážiť kvalitné kryty na mobil. Pri deťoch sa určite obzrite po niečom odolnejšom, čo zvládne aj nešetrné zaobchádzanie a pády. Nezabudnite ani na ochranu displeja ochranným sklom či fóliou. Najmä v prípade, ak dieťaťu na hranie požičiavate svoj mobil.

Pozor na zbytočné výdavky za hry

Mnohé hry dnes ponúkajú možnosť kúpy herných predmetov či iných výhod za skutočné peniaze. Už ste možno počuli o príbehoch, keď dieťa „vybielilo“ rodičom kreditku v akejsi hre. Menšie deti nerozumejú konceptu peňazí, a tak si nevedia uvedomiť, čo robia. Najlepšou ochranou je nemať na danom mobile zapamätané údaje z karty a odkladať si ju mimo ich dosahu.

Zdroj: Bigstock

Aké hry sú vhodné pre deti

Hier je na výber nespočetné množstvo, no zatiaľ čo niektoré pozornosť a myslenie detí oslabujú, iné pomáhajú ich rozvoju. Ideálne sú práve tie, ktoré precvičia mozgové závity (nielen) menších, ale aj väčších detí. Týmito piatimi hrami rozhodne nič nepokazíte:

1. Chess.com

Hra gentlemanov rozhodne nie je jednoduchá, a pre deti môže byť zo začiatku veľmi náročná. No vďaka schopnosti rýchlo sa učiť dokážu už po krátkom tréningu poraziť aj dospelých. Donedávna ste museli svoju ratolesť poslať na šachový krúžok a platiť za trénera, ak ste chceli, aby sa naučilo hrať šach poriadne. Dnes sa to už môže zvládnuť samo vďaka tejto aplikácii. Na výber sú rôzne kurzy, cvičenia a hlavolamy a takisto možnosť hrať s hráčmi z celého sveta.

2. Minecraft Pocket Edition

Minecraft je považovaný za veľmi kreatívnu hru, a je za tým dobrý dôvod. Táto hra patrí k sandboxom, čo znamená, že hráč má obrovskú voľnosť v tom, čo môže v hernom svete robiť. Minecraft tak ponúka možnosť, ako sa zábavnou formou zlepšiť v reálne využiteľných zručnostiach. Patrí k nim napríklad architektúra, dizajn či dokonca programovanie

3. Where is my water

V tejto logickej hre od Disney máte za úlohu dostať vodu ku kreslenému krokodílovi, aby sa mohol okúpať. Znie to jednoducho, no nie jeden dospelák sa pri nej zapotí. Hra začína zľahka, no neskôr sa sťažuje a naberá na obrátkach. Pri Where is my water sa vášmu dieťaťu bude priam „pariť“ z hlavy, a to v dobrom slova zmysle.

4. Cut the rope

Veľmi podobný koncept ako Where is my water, len s iným scenárom. Vašou úlohou je prerezávať laná tak, aby ste príšerke dostali do úst lízanku. Ďalšia hra, ktorá vyzerá byť na prvý pohľad jednoduchá, no opak je pravdou. Musíte byť pohotoví, konať rýchlo a vždy si dopredu premyslieť, ako level rozlúštite.

5. Angry birds

Klasika, ktorá bola dokonca už aj dvakrát sfilmovaná. V tejto hre musíte katapultovať vtáčikov, aby zachránili svoje vajíčka. Zaujímavé je, že túto oddychovku hrá aj mnoho dospelých, nielen deti. Tak ako pri ostatných spomenutých hrách, aj pri Angry Birds si dokonale precvičíte logiku a pohotovosť.

Publikované: 03. 04. 2021

Kategória: Rodina a vzťahy

Autor: Katka Kavová