Na ceste k podnikateľskému úspechu

Podnikanie so sebou prináša mnoho nových povinností. Kým sa konečne budete môcť naplno pustiť do realizácie svojho podnikateľského nápadu, budete sa musieť popasovať s viacerými zákonnými požiadavkami. Prinášame vám tipy, ako si tento proces trochu uľahčiť.

Prečo si prenajať virtuálne sídlo

Každý podnikateľský subjekt musí mať zo zákona zapísané v obchodnom registri svoje sídlo. Ak pre fungovanie vášho podnikania nepotrebujete mať k dispozícii kanceláriu počas celého týždňa, výhodným riešením je prenájom virtuálneho sídla. Takéto sídlo je reálna adresa, na ktorej bude vaša firma sídliť. Virtuálne sídla sa prenajímajú v moderných kancelárskych budovách a biznis centrách.

Ďalšie výhody virtuálneho sídla

S prenájmom virtuálneho sídla sa spája aj mnoho iných výhod:
  • nižšie prevádzkové náklady na vedenie kancelárie a prenájom priestorov,
  • úspora vášho času na administratívne činnosti,
  • prenajímateľ virtuálneho sídla sa postará o vašu poštu, vybaví telefonáty a podobne,
  • získate možnosť stretnutí s vašimi obchodnými partnermi v reprezentatívnych priestoroch.

Živnosť alebo s.r.o.?

Na začiatku podnikania vás čaká aj ďalšie rozhodnutie. Musíte si vybrať, či založíte živnosť alebo s.r.o. Obe právne formy podnikania majú svoje výhody aj nevýhody.

Čas a peniaze

Pri rozhodovaní, či založíte živnosť alebo s.r.o. sú dvoma z najdôležitejších aspektov rozhodovania čas a financie. V oboch prípadoch je pre vás výhodnejšie založiť živnosť. Živnosť alebo s.r.o. za vás založia aj spoločnosti, ktoré sa tejto činnosti venujú. Môžete si tiež dokonca kúpiť už hotovú ready made s.r.o.

Ručenie majetkom

V tomto bode je výhodnejšie založenie s.r.o. Živnostník totiž ručí celým obchodným aj osobným majetkom. S.r.o. ručí len majetkom spoločnosti. Spoločníci v s.r.o. ručia svojím majetkom len do výšky nesplateného základného imania.

Účtovníctvo

V tomto bode má viac výhod živnostník. Môže si uplatniť paušálne výdavky alebo viesť jednoduché účtovníctvo. S.r.o. je povinná viesť podvojné účtovníctvo. Účtovná závierka je tiež verejne dostupná na internete.

Odvodové zaťaženie a dane

V tomto bode je výhodnejšie založenie s.r.o. Daňové a odvodové zaťaženie spoločníka v s.r.o. je nižšie než u živnostníka.

Publikované: 23. 10. 2018

Kategória: Lifestyle

Autor: Katka Kavová