Aké estetické a zdravotné problémy najčastejšie rieši dermatológia?

Na dermatologickej klinike sa riešia nielen estetické, ale aj zdravotné problémy. Dermatológia teda zahŕňa, okrem iného, liečenie kožných infekcií, akné, ekzémov, vypadávanie vlasov, ale aj vyhladenie vrások, výplň pier či odstraňovanie ochlpenia.

Trápi vás mykóza nechtov?

Nepríjemná mykóza nechtov je infekčné hubové ochorenie, ktorým trpí takmer tretina dospelých ľudí. Medzi prvotné príznaky mykózy patria zmeny farby nechtu, jeho zhrubnutie a olupovanie a vznik neobvyklých rýh či strata lesku.

Dermatológa je vhodné navštíviť čo najskôr, ak keď ide len o podozrenie na mykózu. Začiatočné štádiá sa totiž dajú vyriešiť lokálnou liečbou, ťažšie štádiá si už vyžadujú aj zdĺhavú medikamentóznu liečbu. Jednoduchým, bezbolestným a rýchlym moderným riešením je ošetrenie laserom u dermatológa.

Dermatológ pomôže aj s bradavicami

Bradavice zvyčajne predstavujú estetický problém, ktorý sa dá odstrániť laserom alebo dusíkom behom niekoľkých minút. Lenže okrem neškodným bradavíc sa objavujú aj nebezpečné kondylómy, teda genitálne bradavice.

Keďže onkogénne-pozitívne genitálne bradavice môžu u žien znamenať rakovinu krčka maternice, resp. rakovinu penisu u mužov. Nebezpečné sú aj tzv. prekancerózy, ktorých včasné odstránenie môže eliminovať vznik rakoviny kože.

Estetické korekcie u dermatológa

Dermatológ rieši aj estetické korekcie ako je výplň pier kyselinou hyalurónovou. Týmto spôsobom je možné korigovať tvar alebo objem pier. Pomocou kyseliny hyalurónovej sa ošetrujú aj statické vrásky, na dynamické sa používa skôr botulotoxín. Na začínajúce mimické a mimotvárové vrásky sa aplikuje CO2 resurfacing, ktorý ich výrazne zjemní.

Medzi bežné estetické ošetrenia patrí aj odstraňovanie rozšírených cievok, pigmentových škvŕn, celulitídy aj ochlpenia. K moderným metódam ošetria pokožky patrí aj mezoterapia, ošetrenia s využitím malých ihličiek. Nielen tieto ošetrenia je možné absolvovať u dermatológa.  

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jana Kočandová