Kávu miluje vaša záhrada, pleť aj špinavá kuchyňa

Pojem „Zero waste domácnosti“ je v dnešnej dobe často skloňovaný. Malým krôčikom k zero waste životu môže byť aj recyklovanie kávovej usadeniny. Tá vzniká po uvarení kávy v automatickom kávovare alebo v iných kávovaroch na mletú kávu. Viete, ako recyklovať kávovú usadeninu?

Využite kávovú usadeninu v záhrade

Káva nie je lahodná len pre náš jazyk a nos, rada si na nej pochutí aj naša záhrada. Nie každá zemina obsahuje všetky nevyhnutné živiny pre rastliny, ktoré v nej rastú. Preto je nutné zeminu z času na čas pohnojiť, aby mali rastliny všetko, čo potrebujú.

V káve sú v značnej miere obsiahnuté viaceré významné prvky ako dusík, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík a chlór. Dobrou správou je, že väčšinu spomenutých prvkov v sebe má aj káva bez kofeínu. Hnojenie záhrady kávou je veľmi jednoduché. Usadeninu stačí roztrúsiť do okolia nasadených plodín, ostatné sa už bude diať samo.

Vedeli ste, že...

... kávová usadenina láka dážďovky, ktoré prevzdušňujú pôdu a pomáhajú pri zavlažovaní?

Kávová usadenina – prírodné abrazívum

Ako abrazívum môžete v domácnosti použiť všeličo. Jedná sa totiž o látky majúce drsnú textúru, ktorá pomáha pri čistení odolných nečistôt. Kávová usadenina je len jemne namleté kávové zrno, takže toto kritérium spĺňa. Stačí si na kuchynskú hubku nasypať trochu usadeniny a môžete sa pustiť do čistenia. Vyskúšajte takto čistiť špinavé povrchy v kuchyni alebo zanesené hrnce a panvice.

Káva ako abrazívum nenájde uplatnenie len v kuchyni. Využiť ju môžete aj v kozmetike. Kávová usadenina je perfektným prírodným exfoliačným prípravkom, ktorý je zároveň vhodný aj pre vegánov. Pripravte si celotelovú masku zmiešaním usadeniny s trochou kokosového oleja a tú následne naneste všade, kde uznáte za vhodné. Kávovú pleťovú masku môžete pripraviť aj z kávy bez kofeínu.

Kávová usadenina ako pomocník pri čistení krbu

Ak máte doma krb, určite viete, aké je otravné čistiť ho od popola. Aj malá troška jemného popola sa môže pri neopatrnom zaobchádzaní rozfúknuť do celej miestnosti. Ak máte doma kávovú usadeninu, pri najbližšom čistení ju majte poruke. Nasypte ju na popol, na ktorý bude pôsobiť ako závažie. Popol sa tak bude pri manipulácii omnoho menej rozplývať do vzduchu.

Ak ste zanietený kávičkár a je vám ľúto vyhadzovať kávové usadeniny, existuje pre vás mnoho riešení. Nech už zdobí vašu záhradu hriadka, máte v obývačke krb alebo dbáte o svoju hebkú pleť, kávové usadeniny vám môžu prísť vždy vhod. Ako recyklujete kávu vy?

Publikované: 02. 09. 2021

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová