Môže vzniknúť závislosť aj pri online hraní? Ako jej predísť

Ľudia, ktorí holdujú hazardu, už dávno nie sú odkázaní iba na klasické herne. Fenoménom posledných rokov je hranie automatov a ďalších kasínových hier cez internet. Založenie účtu je doslova bleskové a na prvý pohľad to vyzerá ako nevinná voľnočasová aktivita. Lenže v skutočnosti môže vzniknúť závislosť aj pri tomto štýle hrania. Ako jej predísť a nepripraviť sa o zábavu - a šancu na zaujímavú výhru?

Pravidlá, ktoré vás pred závislosťou na hazarde zachránia

Online kasína ponúkajú neuveriteľné množstvo automatových a ďalších hazardných hier na jednom mieste. Kombinácia páčivej grafiky, atmosférických minihier, strhujúceho hudobného podkladu a predovšetkým šanca na atraktívne jackpoty je zradná. Zábava sa môže rýchlo zvrtnúť v gambling. Ale ako predísť závislosti na hazarde? Pokiaľ si hranie v online kasíne nedokážete uprieť, hrajte aspoň zodpovedne. V prvom rade prijmite fakt, že z dlhodobého hľadiska vždy vyhráva kasíno. Na jeho strane je matematická výhoda a nakoniec vás vždy pripraví o peniaze. Stačí sa pozrieť na výhernosť automatov (RTP – Return To Player). Určuje ju legislatíva a pohybuje sa v rozpätí cca 75-99%, v priemere sa pri online automatoch potom okolo 85-90%. V praxi to znamená, že aj keď trafíte pekné kombinácie, nakoniec si kasíno peniaze vezme. S ohľadom na výhernosť je jasné, že hranie automatov či iných kasínových hier nemôžete chápať ako možnosť zárobku. Je to zábava, nič iné. A niekedy veľmi drahá zábava - keď neprestanete v správny čas. Veľmi dôležitá je zásadovosť. Hrajte iba v prípade, že máte k dispozícii peniaze, ktoré si môžete dovoliť prehrať. Na hranie si nikdy nepožičiavajte a nesnažte sa vyhrať späť prehranú čiastku. Ideálne je nehrať za vlastné prostriedky a využívať iba bonusy od kasína. Dôležitým aspektom je aj legálna stránka veci. Hrajte iba v legálnych kasínach. Vyhnete sa tak potenciálnym problémom so zákonom. Keď sa vám hranie vymkne z rúk, neklamte sami seba a vyhľadajte odbornú pomoc. Nemusíte sa za to hanbiť, počet osôb závislých na automatoch či inej forme gamblingu sa odhaduje na desiatky tisíc. Lieči sa iba zlomok.

Prečo je online gambling vysoko rizikový?

Okrem toho, že sú automaty a ďalšie kasínové hry navrhnuté tak, aby efektívne zaútočili na všetky zmysly hráča, má zásadný vplyv popularitu tejto formy gamblingu aj anonymita a dostupnosť. Záujem o hranie tiež prudko stúpol počas pandémie, keď ľudia trávili oveľa viac času doma. Resumé? Občasné hranie pre zábavu nemusí byť škodlivé, ale musíte si dať pozor na závislosti, ktoré vznikajú veľmi rýchlo. Možno by nakoniec bolo lepšie, keby ste si našli inú aktivitu.

Publikované: 08. 06. 2022

Kategória: Lifestyle

Autor: Katka Kavová