Prečo sa naučiť šiť?

Vedieť šiť bolo kedysi skôr nutnosťou, dnes je to skôr kreatívny koníček. Umožňuje nám nosiť oblečenie presne podľa svojich predstáv, ktoré nám navyše dokonale padne.

Podľa vlastných predstáv

Koľkokrát sa vám už stalo, že ste zháňali tričko alebo napríklad nohavice a aj po návšteve niekoľkých rôznych obchodov ste stále nenašli nič, čo by sa vám páčilo? A ak už sa niečo aspoň trochu vašej predstave priblížilo, samozrejme nemali vašu veľkosť. Šijacie stroje dokážu tento problém vyriešiť, a to nielen pre úpravu rozmerov tak, aby vám oblečenie skvele padlo. Keď viete šiť, môžete si ono vysnívané tričko vyrobiť sami presne tak, ako chcete. Navyše sa vám otvára obrovské množstvo možností, ako už staršiemu oblečenie dať nový nádych, opraviť ho alebo upraviť a opäť ho nosiť ako (skoro) nový kúsok v šatníku. Nemusíte hľadať zložité návody, ako sa naučiť šiť, dôležité je predovšetkým nadšenie, odhodlanie a samozrejme aj poriadna dávka trpezlivosti.

Od jednoduchých k zložitým

Ručné práce a predovšetkým originalita sú dnes veľmi žiadané a blysnúť sa v jedinečnom oblečení je v prípade, že viete šiť, celkom jednoduché. Strihov a návodov na rôzne kúsky je na internete plno a v rôznych skupinách na sociálnych sieťach vám aj radi pomôžu a poradia. Možno ešte nosíte v spomienkach obkresľovanie strihov z Burdy a ďalších časopisov, ktoré si naše mamičky a babičky medzi sebou požičiavali. Dnes je to samozrejme oveľa jednoduchšie, stačí párkrát kliknúť a máme všetky potrebné informácie k dispozícii. Než sa pustíte do zložitých strihov a úprav, začnite od jednoduchých vecí. Ideálne sú odlišné materiály a rovné švy, na ktorých si môžete vyskúšať rôzne typy šijacích ihiel aj sa zlepšiť v ovládaní šijacieho stroja. Keď si budete istí základmi, môžete začať skúšať ďalšie a ďalšie typy strihov a oblečenia. Tomu, keď vyjdete von vo vlastnoručne ušitom tričku, sa nič nevyrovná. Máte nielen istotu, že nikto iný to isté mať nebude, ale tiež viete, že každý steh má svoj príbeh.

Publikované: 14. 03. 2021

Kategória: Móda a krása

Autor: Katka Kavová