Potravinová intolerancia a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

0

Potravinová intolerancia je nežiaduce reakcie na určité potraviny, ktorá sa netýka imunitného systému. Vzniká, keď má telo problémy s trávením určitých potravín, čo vedie k nepríjemným a niekedy aj nebezpečným príznakom.

Príznaky potravinovej intolerancie môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesti brucha, nadúvanie, hnačku, bolesti hlavy, podráždenosť a kožné vyrážky. Príznaky sa zvyčajne objavia v priebehu niekoľkých hodín po konzumácii závadné potraviny a môžu trvať aj niekoľko hodín.

Potravinová intolerancia nie je to isté, čo potravinová alergia, ktorá zahŕňa imunitný systém organizmu. Zatiaľ čo potravinové alergie môžu byť životu nebezpečné, potravinové intolerancie sú zvyčajne menej závažné. Ľudia s potravinovou intoleranciou môžu pociťovať príznaky, ak zjedia veľké množstvo potraviny, ktorá je predmetom intolerancie, ale obvykle môžu bez problémov zjesť aj malé množstvo.

Najčastejšie potravinové intolerancie sa týkajú mliečnych výrobkov, pšenice, vajec, kukurice, sóje a kvasníc. U niektorých ľudí môžu intoleranciu vyvolať aj ďalšie potraviny, ako sú orechy, strukoviny a kôrovce.

Pokiaľ sa domnievate, že trpíte potravinovou intoleranciou, je dôležité poradiť sa s lekárom. Lekár môže pomôcť určiť príčinu vašich príznakov a odporučiť vhodný spôsob liečby.

Liečba potravinovej intolerancie zvyčajne spočíva vo vyhýbaní sa postihujúcej potravine. Lekár vám tiež môže odporučiť užívanie tráviacich enzýmov alebo probiotík, ktoré pomôžu potravinu stráviť.

V niektorých prípadoch je možné potravinovú intoleranciu zvládnuť pomocou eliminačnej diéty. Tá spočíva vo vyradení potravín, u ktorých existuje podozrenie, že spôsobujú príznaky, a ich opätovnom zavedení po jednej, aby sa zistilo, či niektorá z nich nevyvoláva reakciu.

Dôležité je tiež sledovať značenie potravín a vedieť, aké zložky sú v potravinách, ktoré jete. Pokiaľ trpíte potravinovou intoleranciou, je dôležité čítať etikety a uistiť sa, že potraviny, ktoré jete, neobsahujú potraviny, na ktoré máte intoleranciu.

Potravinové intolerancie môžu byť nepríjemnou skúsenosťou, ale je dôležité si uvedomiť, že väčšina z nich nie je životu nebezpečná. Po konzultácii s lekárom a pri dodržiavaní eliminačnej diéty môžete nájsť potraviny, ktoré spôsobujú vaše príznaky, a podniknúť kroky na to, aby ste sa im vyhli.

Článok sme pripravili v spolupráci s magazínom pre mužov.

Publikované: 04. 02. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Katka Kavová